ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

למה לחזור לסדרות הישנות?

מאת: moekd
פורסם בתאריך: 14/07/2009

רבותיי, הגענו לימי משבר.
עד זמן לא רב הטלויזיה סיפקה לנו מבחר נפלא של קומדיות ודרמות מצוינות לצפייה. אך היום ? נראה כי המשבר הכלכלי (או גורם אחר?) פגע גם באיכות היצירה.
סדרות דרמה עם תוכן מהסוג שתמיד מתאים ורלוונטי (בין אם על הצד החברתי/פוליטי ובין אם על הצד המשפחתי/רומנטי) כמו הבית הלבן, בנות גילמור, סטודיו 60, בוסטון ליגל, ועוד רבות אחרות (קצר הדף מלהכיל את כולן) נעלמו מהמרקע. סדרות מצויינות אחרות איבדו את הברק והפכו לשומר מסך שאליו אנו עוברים ובו אנו בוהים בזמן קבוע מראש מתוך נוסטלגיה או אולי תקווה למשהו מהניצוץ של ימים אחרים.
סיטקומים שנונים ומהירים, כאלו שלא מפחדים לצחוק גם על מי שחותם על תלוש המשכורת, על מי שלוחץ על הכפתור האדום ואפילו על מה שאפל ורע בחיים, התחלפו במסכת מייגעת של בדיחות קלילות ומתקתקות על הכל ולא כלום, בדיחות אשר ידו של הצנזור מורגשת בכל מילה ומחווה.
אך אנו הצופים המכורים ? ממשיכים לצפות, ולא מרגישים איך גם אנחנו מורידים את הרף שלנו משבוע לשבוע, במקום לדרוש את מה שקיבלנו ? אנו מסתפקים בשאריות תפלות של ימי העבר ובמנת ריאליטי יומית שממלאת באופן חלקי את הצורך שלנו בדרמה.

זוהי תקופת משבר, אשר לא ידוע מתי (ואם בכלל) תסתיים.

במקום לבהות בפרקים של סדרות פרווה או להרגיש את הבושה עמוק בפנים כשאנו מציצים על פרק או שניים מהאח הגדול ('כי אין שום דבר אחר לראות!!!!') אולי כדאי שנחזור מעט אחורה בזמן לקלאסיקה של הטלויזיה ונגלה כיצד זו רכשה את שמה. סדרות שעוברות את מבחן הזמן ונותרות מצחיקות, מרגשות, מותחות ומעניינות גם אחרי שנים.
לא, אני לא מדברת על שידורים חוזרים של 'חברים' בערוץ ביפ וגם לא על מרתון '24 ? העונה הראשונה'. ואפילו לא על ערב 'איש משפחה ? המיטב'. אני מדברת על חזרה אחורה בזמן ? הרחק אל שנות ה-80, ה-70 (לא 'המופע של...'!), וה-60.

ולכל הצעירים ? להלן רשימת צפייה לרגעים הקשים, בהם פשוט חייבים משהו טוב (לצפייה):

בועות ? זה אידיוטי, זה סלפסטיק, זה חצוף, זה מה-זה מיושן. אבל מה? זה מצחיק!
בלאקאדר ? כי למרות כל הבדיחות על הומור בריטי ? זה כן מצחיק
ג'יווס וווסטר ? חובה לאנגלופילים. חוצמזה - יו לורי וסטפן פריי ? צריך להוסיף עוד?
דוקטור הו ? כי היא התחילה בשנות ה-60 וממשיכה עד היום (וזה אומר משהו!)
זינוק לאתמול ? נכון שזה לא הכי הגיוני, אבל זה מעניין
חפשי על הבר ? כי פרייז'ר שם יותר מצחיק
כן אדוני השר/ראש הממשלה ? כי פולישוק הוא לא השר הראשון לענייני כלום וכי לכותבים של פולישוק ? יש עוד מה ללמוד.
מ.א.ש. ? כי ישראלים אוהבים להבין בדיחות של הווי צבאי. כי זה קצת עצוב והרבה מצחיק (כמו שצריך)
מישהו מטפל בך ? גם זה אידיוטי, גם זה סלפסטיק, גם זה חצוף, גם זה מה-זה מיושן. אבל מה? זה מצחיק ובריטי!
מרפי בראון ? כי אפילו היום כמעט אין נשים חזקות בטלויזיה וכדאי לראות... ולו רק בשביל לראות ששירלי שמידט היתה עם 2 קפטנים של האנטרפרייז
נשואים פלוס ? כי טלויזיה זה לא רק בשביל אנשים יפים ומצליחים, בעצם - להיפך
רוזאן ? ולו רק בשביל לראות את הדייט הראשון של לאונרד הופשטטר ולזלי וינקל.

אז קדימה ? גרסת ה-DVD כבר יצאה...

(אני יודעת שיש עוד הרבה, חלק לא נכנסו ? כי הן יותר נוסטלגיה מכל דבר אחר וזו לא המטרה, חלק אחר לא נכנסו ? כי לא ראיתי אותן ולכן לא אוכל להמליץ, והשאר ? כי פשוט לא זכרתי, עמכם הסליחה)

דיון (14)