ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

אחרי שלושה פרקים של "מאפר לעפר"...

מאת: עין הלל
פורסם בתאריך: 09/08/2009

התחלתי לחשוד שמדובר בעיקר בפרודיה על הז'אנר - ואני לא אומר את זה בביקורת; מתרחשים שם יותד מדיי דברים מוזרים, בתסריט של הסדרה הזו ובקונספט שלה ואם תוסיפו לכך את הידיעה, שמדובר באחת מסדרות הדגל של הבי.בי.סי - הרי שהחשדות מתחזקים : הגיוני בעיניכם שהבריטים ייצרו מוצר טלוויזיוני נחות ?...

קחו למשל את המבנה של כל פרק, חוט השידרה שעליו נשזרת העלילה : מתרחש פשע, החשוד במעשה נעצר כמעט מיד אך משתחרר חיש-קל, רוב הזמן עקב היעדר ראיות מבוססות, מכאן הוא חוזר עוד באותו היום (!) או לכל המאוחר למחרת לביצוע פשע נוסף ואז נעצר סופית ומושלך לכלא... בוא נאמר בעדינות : גם אם נכונה נקודת המוצא לפיה "כל פושע חוזר לזירת פשעו" - אין הגיון בהנחה, ש-כ-ו-ל-ם עושים זאת ובמיוחד שנייה אחרי ששוחררו ממעצר ראשון, כאמור. ומכאן שהסיפור שמעלה כל פרק, אינו חשוב בכלל - אלא אם הוא תורם לנרטיב המרכזי : סיפורה של אלכס דרייק (קיילי האוז), שוטרת שנורתה בשנת 2008 ומתעוררת בשנת 1981 - ונסיונה להבין כיצד ולמה.

הלאה. בניגוד לסדרות משטרה מוכרות, במיוחד אמריקניות ובמיוחד משני העשורים האחרונים, אין ב"מאפר לעפר" חיים לגיבורים, מחוץ לגבולות שמשרטטות שתי הזירות העיקריות : בניין המשטרה והבר-מסעדה האיטלקי, אליו הולכים החברה' בסוף כל פרק כדי להרביץ כמה דרינקים ולדבר שטויות... אני עוצר שנייה לחשוב על כל הפסיכולוגיה והפרפסיכולוגיה שמצליפות בנו סדרות כמו" CSI" או "רצח מאדום לשחור", שלא לדבר על "תיקים באפילה" ואינני יכול שלא להגיע למסקנה ש"מאפר לעפר" מגיעה מפלנטה אחרת לגמרי... הגיבורים - אנטי גיבורים נטולי חיים פרטיים (פיליפ גלניסטר -ג'יי האנט בשבילכם- הוא שתיין עב כרס, מהיר חימה ונהג מטורף, שגם מתלבש מזעזע "על הדרך"); העלילה - הזויה ולא ממש חשובה, כאמור; פס-הקול - מחווה אולטימטיבית לראשית האייטיז, כתבתי כבר בעבר, עם להקות הני-ווייב בראש, אבל גם דיוויד בואי ורוקסי מיוזיק. בפרק של שישי - "הקלאש" ושירי "קלאב-מד" בריטיים (יש דבר כזה ?) מטופשים, שמכרו מיליוני סינגלים ונעלמו כלעומת שבאו... הסיפור של אלכס חשוב, הקומפוזיציה חשובה, הנאמנות לעידן שבסביבתו הסדרה פועלות חשוב - וזהו.

אני לא אומר שאני מנמיך ציפיות, אני אומר שאולי אני מתחיל להבין במה אני צופה...

דיון (9)