ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

בבילון 5, תהיות אחרי צפייה בסדרות ובסרטים.

מאת: eranb
פורסם בתאריך: 10/08/2009

אני אשתדל להיות זהיר ולסמן ספוילרים. אני מהרגישים לספוילרים (אפילו לא ידעתי איך לקבל את זה שבסדרה מראים לי את העתיד כל הזמן) ונראה לי שלא הייתי נכנס להודעה כזאת אם לא הייתי רואה את הכל מהכל.

מחשבות על העונה הראשונה:
תאמינו או לא אבל מאוד אהבתי את העונה הראשונה (אולי זה בכלל קשור לשידור היומי ובעצם הייתי מתחרפן לחלוטין אם הייתי רואה את הסדרה במשך שנים ולא על גבי חודשים ספורים), בפרקים הראשונים היה קשה לי להכניס את סינקלייר לנעלי הקפטן. בשביל להיות קפטן אתה צריך להיות משהו מיוחד, בעל כריזמה ונוכחות, תכונות קפטניות כאלה, בקיצור אם אתה לא קפטן ז'אן לוק פיקארד מספינת החלל אנטרפרייז אז זה יהיה קצת בעייתי.
כאמור, זה היה קצת בעייתי, אבל לאט לאט גם לשם ג'פרי סינקלייר נוצרו יחודיות וכריזמה. הרצון לגלות עוד ועוד מהמסתורין שנשתל לגביו (ולגבי כל העלילה) כנראה עבד מצוין. ההתייחסות אל סינקלייר כאל מישהו יוצא דופן שיכנעה גם אותי ביחד איתו.

~sp~פרק ראשון של עונה 2

מה נסגר עם סינקלייר? למה מייקל אוהרה עזב? ראיתי את כל האקסטראז שיצאו מכל DVD, או לפחות ככה נראה לי, וחוץ מציון בויקיפדיה (נראה לי) שהפרידה היתה הדדית, לא הבנתי למה הוא הלך.
נכון, הוא לא שיחק ברמה מופלאה, ובגלל זה היה הקושי בהתחברות בהתחלה, אבל המשחק הלך והשתפר, ביחד עם הבימוי, העריכה והעיצוב הכללי של העולם הזה. אני יכול להבין אם היו תלונות עליו בזמן השידור המקורי, אבל מה אני אגיד, הנוכחות של סינקלייר מתהלך כמו טווס היתה חסרה מאוד לעומת העכבריות של שרידן. אצל שרידן היתה הרגשה של חאפריות מהרגע הראשון. כמובן שהתרגלתי עם הזמן וזה השתפר, אבל היה לי קשה לפעמים לתפוס אותו כקפטן קלאסי.
בכל פרק קיוויתי ורק חיכיתי לרגע שיחזור להופעת אורח, שיספרו עליו.

~sp~ לסרט in the beginning

אפילו בסרט שאמור לספר את הסיפור הזה הראו רק קטעים שלו שכבר היו בסדרה. אני מניח שהיו תוכניות אחרות לסרט הזה ושאמור היה להיות לו תפקיד הרבה יותר גדול. זאת כנראה גם הסיבה לחוסר העקביות של ההיכרות של ד"ר פרנקלין עם שרידן (בסדרה נטען שהם נפגשים בפעם הראשונה, בזמן שכבר נפגשו בסרט). אני סתם זורק השערות לאויר. מישהו יודע בדיוק מה היה התכנון המקורי לסרט?

~.sp~ לסרט

~sp~ עונה 3 עד הסוף

כמובן שהפרק הכפול היה בעיניי מהטובים בסדרה. חבל על חוסר ההתאמה עם הפרק מהעונה הראשונה, הייתי רוצה לראות את התכנון המקורי. צמד הפרקים הזה הוא בכלל מהחשובים בסדרה. הגילוי המדהים שסינקלייר הוא ויילן הוא אחד מפיתולי העלילה הכי טובים שנתקלתי בהם, חבל שאי אפשר היה לשחק איתו עוד. ההצצה אל העתיד הרחוק של הדמויות הכי מרכזיות בסדרה הוא צעד אמיץ מאוד (אני אתייחס אליו אחר כך). בעצם בפרק הזה נסגרה תעלומה מרכזית בסדרה ונפתחו כמה וכמה אחרות.
במהלך הצפייה בסדרה כמובן שהיו לי שאלות על בניית העלילה מראש (יותר שאלות ממה שיש לי עכשיו..) ואחרי צפייה באקסטראז העניין התבהר קצת יותר. משהו שאני רוצה לציין זה שבפיילוט/סרט the gathering ~sp~ כשקוש מגיע לתחנה ורואה בפעם הראשונה את סינקלייר (או לפחות דמוי סינקלייר) הוא קורא לו אנטיל זא ויילן. נראה לי שראיתי את הסרט הזה אחרי העונה השלישית, וזה הדהים אותי בהחלט ~.sp~
מעניין אם הדמות של שרידן היתה אמורה להתקיים גם לפי התכנון המקורי. ואם כן אז מתי היתה אמורה להיכנס כדי להחליף את מקומו של סינקלייר? אולי לא היה צורך להחליף והוא היה חוזר 1000 שנה אחורה רק בסוף הסדרה? אולי הוא היה מתחתן עם דלן? בקיצור, איך שרידן היה נכנס לסיפור אם סינקלייר לא היה מוגלה בתחילת העונה השניה?
אחד הקטעים שליוו אותי בצפיה ובצורה שבה הסתכלתי על כל מאורע עד סוף הסדרה היה שזת'רס (דמות נהדרה בפני עצמה) ענה על אחד מהחורים שנבעו מחוסר ההתאמה עם הפרק המקורי- עניין ה"אחד". סינקלייר הוא האחד של העבר, דלן היא האחת של ההווה, ושרידן הוא האחד של העתיד.

~sp~ עונה 5 פרק אחרון.

העניין עם האחד של העתיד היה התחמקות נחמדה מצד היוצרים, חבל שלא היו עוד התייחסויות לנושא. לפחות לא רשמיות וישירות. לדעתי לפחות, יש פיתרון לשאלה של מה קרה לגוף של שרידן בסוף הפרק. לקחו אותו לעתיד, למלא את הנבואה של המינבארים שהוא יחזור בעוד 1000 שנה, וגם את הנבואה של הנזירים ההם מהפרק האחרון בעונה 4 שאומרים גם הם שיום אחד הוא יחזור ויהיה המושיע והגואל של כל הבלגאן שהולך שם באותה תקופה, עם ההסגר על כדור הארץ ושאר הדברים שכבר הספקתי לשכוח. מה אתם אומרים?

~sp~ לסדרת הבת קרוסייד

כמה חבל שהיא בוטלה. היא היתה נהדרת. למרות שלפי ההסברים באקסטראז ובאינטרנט על צילום הפרקים הראשונים אחרי האחרונים ועוד כל מיני בלבולים עם המדים שלהם קצת התבלבל לי הכל. אבל היתה אוירה טובה לסדרה הזאת. היה קונספט טוב, וספינה חדשנית. היו דמויות מרתקות. גיילן היה מצויין. הדמות של הארכיאולוג היתה גם מצויינת. וקפטן גדעון התחיל להיראות לי כמו קפטן לעניין. הסיפור היה סיפור טוב ומורכב. עם מלא הכנות והקדמות שמשובצות בפרקים האלה שהיו אמורים להיות העונה הראשונה מתוך חמש. לפי מה שקראתי זה גם יכל להתפתח להרבה מקומות מעניינים.
קיוויתי שעוד ועוד דמויות מבבילון 5 יבואו להופעות אורח, והבנתי אחר כך שזה היה התכנון.

~sp~ לכל הסרטים והסדרות

לכל אורך הצפייה בעולם בבילון חיכיתי שסינקלייר יחזור, כמו שכבר כתבתי. ואפילו אם היה חוזר כויילן באיזשהי צורה זה היה יכול להיות גדול, אם היה מופיע איכשהו. תמיד היתה לי התקווה הקטנה שזה כן יקרה. ושוב, חבל.

ראיתי פה באתר באחת ההודעות טענה שאומרת שחיזיון העתיד של שרידן לכלא של לנדו הוא עתיד אפשרי והוא שינה אותו. אם זה נכון אז כל האומץ בהחלטה שציינתי קודם הולך למינוס, כי זה טיעון פחדני. בסרט in the beginning סיפור המסגרת מתרחש רגע לפני קטע החיזיון מהעונה השלישית, זה חלק אמיתי מהסיפור ולא משהו אפשרי.
אז לאן נעלם הסיפור הזה? למה לא סופר? הוא היה אמור להיות במסגרת קרוסייד? ומה עם הדראק? והמגיפה? למה לא עשו סרט לסכם את כל הסיפור? מה, בגלל שהקצין הראשון ג'ין תקוע על אי? והרופאה שלו נראית בדיוק כמו נעמי? זה לא סיבה...
ומה עם המכונה גדולה? למה לא השתמשו בה? היו אמורים להשתמש בה והתכנון לא יצא לפועל?
בעניין בסטר אני יודע שיש ספר שמתאר מה קרה לו, אבל נראה לי שהיו חסרות עוד כמה הופעות שלו בסדרה המקורית לסגירת שאלות בנוגע אליו.

מה שכן, עכשיו זת'רס, ד"ר פרנקלין וג'קאר הגדול מכולם נמצאים במקום אחר ובזמן אחר. סרטים עם דמותם לא יעשו יותר, וחבל שלא נעשו עוד כשהיו חיים.

~.sp~

לסיכום, היתה סדרה נהדרת. כן, אהבתי להיכנס אל כל הסיפורים של העולם הזה. מבחינתי לא היו סיפורים לא טובים. אפילו הסרט הכמעט בנאלי (למי שראה כמה דברי מד"ב בחייו) על הריינג'רז היה לי נחמד לצפייה. האמת שאני נוהג להיות סבלני ונותן צ'אנסים יתר על המידה מטבעי, אז אולי אני לא מדגם מייצג.
מעניין מה היה קורה אם לא היו השינויים שנכפו על הסדרה, מעניין איך היתה נראית.
אשמח לקרוא תגובות ותשובות.
תודה למי שקרא את כל זה.
:-)

דיון (1)