ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

Treme - עונה ראשונה, פרק ראשון (ספ\' קלים מאוד)

מאת: שיח רחב ועץ גבוה
פורסם בתאריך: 15/04/2010

אחרי המתנה ארוכה מאוד, סוף סוף הגיע הפרק הראשון של הסדרה המאוד מצופה של דייויד סיימון ("הסמויה", "דור מזוין") - Treme, המספרת על ניו אורלינס, שלושה חודשים אחרי הוריקן קתרינה, ועל הנסיונות של תושביה, בדגש על המוסיקאים, לחדש את החיים שלהם בין ההריסות.

קשה לשפוט סדרות על פי הפרק הראשון שלהן, ועל אחת כמה וכמה סדרות של סיימון. אצלו הסדרות מתפתחות בקצב איטי, עד שהן נכנסות לך מתחת לעור (כך לפחות היה עם הסמויה). הפרק הראשון כלל בעיקר אקספוזיציה, והיה מצוין בהקשר הזה. למדנו להכיר את הדמויות הראשיות (מושג מעט אמורפי בתכניות של סיימון), וקיבלנו טעימות קלות ממערכות היחסים ביניהן. בגלל ההתפתחות האיטית האופיינית, מעניין יהיה לראות מה המנוע העלילתי של הסדרה. גם "הסמויה", למשל, לקחה את הזמן שלה, אבל שם היה מלכתחילה משחק חתול-עכבר בבסיס מערכות היחסים. כאן עוד קשה למצוא נקודות אחיזה כאלה, אבל אני סומך על סיימון (יחד עם אריק אוברמאייר ודייויד מילס) שיש להם END GAME.

בכל מקרה, בניגוד לסמויה וכפי שאפשר לצפות מסדרה על מוסיקאים, הפרק הראשון היה מלא באהבת המוסיקה, מכל הסוגים והמינים. עוד דבר שסיימון מומחה בו, הוא להכניס את המקום בו מתרחשת העלילה כשחקן משנה. אם ב"סמויה" זו הייתה בולטימור, על בתיה ומוסדותיה המתפוררים, גם כאן, תוך פחות מעשר דקות לתוך הפרק, אנחנו כבר מרגישים יחד עם האנשים את הקצב, התחושה והמראות של ניו אורלינס.

בכל מקרה, פרק ראשון מבטיח, ומה שעוד יותר מבטיח הוא שמיד אחרי שידורו, קיבלה הסדרה הזמנה לעונה שנייה ב-HBO, מה שמבטיח לסיימון זמן ואורך רוח לפתח את הסיפור לכיוונים שהוא רוצה, ולנו את הזמן להכנס אליה, ולתת לה להכנס אלינו.

דיון (6)