ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

Treme, סיכום חצי עונתי (ספוילרים קלים בלבד)

מאת: שיח רחב ועץ גבוה
פורסם בתאריך: 11/05/2010

יש סדרות כאלה, שבהן הכל נראה טוב לכאורה - התסריט נראה מעניין, הדמויות אמורות להיות ראויות, ועל פניו, הסדרה אמורה להיות טובה, אבל משהו, שקשה לשים עליו את האצבע, גורם לכל העסק פשוט לא לעבוד, לא לתקתק כמו שצריך. לפעמים זו מלאכת בימוי מרושלת, לפעמים מדובר בשחקנים לא אמינים, ולפעמים קשה לדעת מה הגורם החמקמק הזה, מה התבלין היחיד שחסר לתבשיל הזה. דוגמאות לסדרות כאלה לא חסרות, רובן מבוטלות אחרי עונה, לפעמים שתיים.

עבורי, טראמיי החדשה של דייויד סיימון היא בדיוק ההפך מן ההגדרה הזאת. לכאורה, לא קורה הרבה בסדרה הזאת. חמישה פרקים לתוך עונתה הראשונה, ורוב הדמויות נמצאות לא רחוק מן המקום שבו הן התחילו את העונה. ועם זאת, פשוט אי אפשר להסיר את העיניים מהמסך כשהסדרה הזאת מרצדת עליו. קשה להסביר מה עושה אותה כזאת, קשה לשים את האצבע על המקום בו היא מצליחה במקום שבו כל כך הרבה סדרות אחרות, עם מנוע עלילתי חזק בהרבה, נכשלו, אבל משהו בה עובד.

זה מתחיל בדמויות העגולות. כמיטב המסורת אצל סיימון, אין כאן טובים ורעים - רק אנשים שמנסים לעשות מה שהם יכולים בסיטואציות שגדולות עליהם בכמה מספרים, יש מערכות קורסות, יש ריקבון מוסדי, ובתוכן אנשים שנקלעים לעין הסערה (pun intended). והאנשים האלה יוצרים דמויות נפלאות, החל מאנטואן בטיסט (וונדל פירס הפנומן, "באנק" מהסמויה) דרך ג'ון גודמן ומליסה ליאו, שנותנים כאן תצוגות משחק מופלאות, וכלה בשחקן השולי ביותר בקאסט הרחב הזה. אפילו סטיב זאהן, שבפרקים הראשונים קצת עצבן, הפך לנסבל.

זה ממשיך באהבה למוסיקה. כמה אהבה למוסיקה יש בתכנית הזאת. אין רגע דל ממנגינה, משיחות על מוסיקה ומוסיקאים גדולים או מצעדה. אבל יותר מכך, יש כאן כבוד למוסיקה. אני חייב להודות, כאדם שלא בקיא בנבכי הסאונד והברנז'ה בניו-אורלינס, לפעמים קשה קצת לעקוב אחרי כל האזכורים, אבל העובדה שהסדרה זורקת אותם בכל זאת, מתוך ידיעה שרוב הצופים לא יכירו את האומנים הללו, מראה כמה גבוה היא מכוונת. בכל פרק אני לומד על אומנים חדשים, ורץ לשמוע אותם מנגנים.

בקיצור, אחרי חצי עונה, ולמרות שקווי העלילה שלה מפוזרים לגמרי (ואולי דווקא בשל העובדה הזאת) טראמיי מתגלה כסדרה אדירה, שאני מקווה שרק תלך ותשתפר, כמו שעשתה הסמויה. לא לכולם, אבל למי שיש סבלנות, זו הסדרה הבאה שלכם.

דיון (2)