ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

The Killing (ספ' פרק 8)

מאת: שיח רחב ועץ גבוה
פורסם בתאריך: 22/05/2011

1. אחרי שדחיתי ודחיתי את הצפייה בפרק, הגעתי אליו בחוסר חשק מופגן, רק כדי להבין אחריו שזה הזמן לוותר על הסדרה. מעניין, היו כבר לא מעט סדרות שהפסקתי לראות באמצע עונה, כאלה שהפסקתי בסופה של עונה, וכאלה שהמשכתי לראות בחוסר חשק מופגן (אבודים, למשל), ואני עדיין לא יכול לשים את האצבע על הנקודה שבה אתה מבין שנמאס לך. גם לא אחרי הצפייה הזו. אני רק יודע שהיא הגיעה.

2. הרבה גורמים חוברים יחד כדי לגרום לך להפסיק לראות סדרה כלשהי. לפעמים, אפילו בסדרות גרועות, מספיק חיבור לאחת הדמויות כדי לגרום לך להמשיך לרוץ איתן. לפעמים מדובר בקו עלילה מסוים. נכון, הוא לא יחזיק אותך לנצח, בסוף תוותר על הסדרה, אבל הוא ייתן לך מעט יותר אורך רוח. נדמה לי שבמקרה הזה תעלומת הרצח + משחק מצוין של ברנט סקסטון (סטנלי לארסון) + פיילוט נהדר + כמה דמויות חצי אפויות וחצי מעניינות גרמו לי לסחוב כמה פרקים למרות שלא נהניתי.

ככל שנקפו הפרקים החלה להתרוקן חצי הכוס המלאה. דמויות נשיות בלתי נסבלות (החל מלינדן ועד מיטש), אשר לוו במשחק צנוני למדי, סיפורים אישיים לא מעניינים במיוחד, לצד עלילות משנה מייגעות שאפשר היה לצפות מקילומטרים (סעי כבר לקליפורניה, לינדן), ואובדן משמעותי של המומנטום בסיפורה של משפחת לארסון, הטו את הכף לחובת הסדרה. הצניחה הנוראית לקלישאות, ממנה הצליחה הסדרה הזו להימלט בפרקים הראשונים, הגיעה ביתר שאת בחלק הזה של העונה. מהיחסים הלא מעניינים עד לרמה שיכולים להוות פרק פילר בסדרת רשתות ארציות בין לינדן לבנה ועד אובדן העשתונות של מיטש הבלתי נסבלת. כשדארן ריצ'מונד (המתמודד על ראשות העיר) ניפץ את המראה והביט ברסיסי דיוקנו בראי - הבנתי שאני והסדרה הזאת כבר לא.
נו, מסתבר שאפשר לדעת את הרגע המדויק.

3. כששמעתי את הסינופסיס של הסדרה הזו נרתעתי. קשה מאוד עד בלתי אפשרי למתוח תעלומת "מי עשה את זה" באופן מעניין בעונה של 12 פרקים. הפיילוט נתן מקום לתקווה. היתה תחושה שראינו כבר סדרות דומות, אבל זו עושה משהו אחר. התפאורה האפורה, הצילום המצוין, והיעדר ההומור באופן כמעט מופגן נתנו תקווה שאולי יהיה כאן משהו שונה. האופן הדראסטי בו הסדרה הזו הידרדרה לעוד מלודרמה מוכיחה שוב את הקביעה - אי אפשר למלא 12 פרקים בתעלומת רצח באופן שיהיה מעניין וגם הגיוני. יהיו טוויסטים מעצבנים, תהיה מתיחה של סיפורים, יעברו על כל החשודים, ואיכשהו גם ידחפו את האף.בי.איי לקלחת. מעטות הסדרות שהצליחו למתוח תעלומה כזו עונה שלמה ("ורוניקה מארס" עשתה את זה, אבל שם היו פרקי סטנד-אלון שעזרו), ו-The Killing לא תשבור את התבנית. לפחות לא כמו שזה נראה כעת.

4. אני מקווה שזו לא מחלה, הפיילוטיזציה של AMC. זו כבר הסדרה השנייה מהזמן האחרון, אחרי "המתים המהלכים", שבה הפיילוט מרהיב ומבטיח רבות, והמשך העונה מציג התרסקות בכל החזיתות. חברים - זה נפלא להשקיע את כל המאמצים בפיילוט של הסדרה, אבל כבר הבאתם אותנו והכנסתם אותנו לעניינים - לא כדאי להשאיר אותנו מרותקים?

דיון (5)