ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

אלפא'ז

מאת: סלע
פורסם בתאריך: 09/08/2011

אני חייב לומר שהסדרה Alphas היא עבורי ההפתעה לטובה ההכי גדולה של הקיץ.

בהתחשב בזה שאין לי ציפיות גבוהות מידי מסדרות של ערוץ ה-SyFy, ושבמבט ראשון הקונספט של הסדרה נשמע כמו משהו שכבר ראיתי אלף פעם קודם (אנשים עם כוחות מיוחדים שנלחמים בפשע ...), זה אפילו לא היה על הרדאר שלי.

אלא שאז יצא לי במקרה לראות את הפרק השני בסדרה, והרגשתי שיש לה פוטנציאל. והפרק הרביעי, Rosetta, הבהיר לי חד משמעית שהפוטנציאל הזה אכן ממומש, וגם הפרק החמישי ממשיך באותה המגמה.

הסדרה מצליחה לקחת קונספט שהוא לכאורה מוכר ונדוש (אקס-מן, גיבורים, פרינג' וכו') ולעשות איתו משהו חדש ואינטליגנטי. קודם כל, אחד הדברים שהסדרה מנסה לעשות זה לשחק על הגבול שבין הבדיוני למציאותי. הגיבורים של הסדרה לא יכולים לעבור בין קירות או לנסוע בזמן. היכולות שלהם מוסברות כאנומליות נאורולוגיות שהן אולי לא לחלוטין מציאותיות, אבל עם קצת סיספונד אשר לקבל אותן. וכמו כל אנומאליה, יש לה גם צדדים פחות חיוביים.

בראש הקבוצה עומד דוקטור רוזן (אותו משחק נפלא דיוויד סטראתיין), נאורולוג שמתמחה בחקר אנשים עם יכולות מיוחדות (אותם הוא מכנה אלפא'ז), שמוצא את עצמו בתפקיד שונה מאד מזה שייחל לעצמו. במקום לחפש ולטפל באותם אנשים, הוא מוצא את עצמו בקונפליקט כשאת מיטב זמנו הוא מבלה באיתור ותפיסה של אלפא "בעייתיים" שפוגעים באנשים אחרים.
החברים האחרים בקבוצה הם האלפא בהם הוא מטפל. פרט לאחד שהוא איש FBI לשעבר, לאף אחד אחר בקבוצה אין ממש ניסיון בלוחמה בפשע, וזה מורגש לאורך הפרקים.

אלא שהמציאותיות של הסדרה לא מסתיימת כאן. אחד הדברים שאני הכי אוהב בסדרה הזו היא שהם מצליחים לשמור על מידה של עמימות מוסרית, ולא להפוך את זה לטובים נגד רעים. בעולם של האלפא'ז, הטובים לא תמיד עושים את הדבר הנכון ביותר מוסרית (ביחוד ד"ר רוזן שלעיתים קרובות מוצא את עצמו עושה דברים שהוא לא שלם איתם מוסרית), והרעים הם גם לא תמיד לחלוטין רעים, והם מוצגים כאנושיים עם מניעים שאפשר להבין, גם אם לא להסכים עם פעולותיהם.

כל זה יוצר סדרה מעניינת ואינטליגנטית ברמה או שתיים מעל לכל דבר אחר שמשודר כרגע בערוץ המד"ב.

דיון (2)