ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

~sp~ True Blood 4X12 ~sp~

מאת: ArielC
פורסם בתאריך: 12/09/2011

וואו. אני לא בטוח איך מתחילים לכתוב על הפרק הזה בכלל.

קודם כל, כמה מילים כלליות: מטרות הפרק היו די ברורות:
1. לתת סיום ראוי יותר לעלילת מארני - אנטוניה.
2. להכין את הקרקע לעונה החמישית.

לכל מטרה שכזו הוקדש בערך חצי מהפרק. מבנה מוזר שכזה.

לגבי הסעיף הראשון, אני שמח ועצוב עם העלילה שהוצגה הפרק. אין ספק שדמותן של מארני ואנטוניה לא רק הוסיפו לעונה אלא סחבו אותה לחלוטין. בניצוחה של פיונה שאו המדהימה נוצר קו עלילה שאמנם לא היה אחיד והיו בו פגמים תסריטאיים בולטים (שניכרו גם הפרק) - אך לסיכומו של עניין הוא היה מצוין. שמחתי שלא נפרדנו ממארני עם כדור בראש אלא כשהיא הולכת לגן עדן עם אנטוניה ואדל. לטס פייס איט, ההסבר של "את הולכת אל האור, הם תמיד יישארו לסבול במימד הזה" הוא די צולע ולא משכנע, כמו גם העובדה שאנטוניה בכלל לא כעסה על כך שמארני כלאה אותה בתוכה שעתיים לפני. All is forgotten . נו, שיהיה.

הבעיה העיקרית בסיפור הזה היא הריגתו של חזוס - עוד אקט שמלכתחילה לא נראה לי מתאים לדמות כפי שהיא הוצגה במשך רוב העונה. אני משער שאפשר להסביר את זה בקטע של "שכרות הכוח" ולטעון שהיא חשה שהוא בגד בה והוביל למותה ולכן זה רק הוגן. אבל אז לוקחים כל גוון מוסרי שהיה לדמות ופשוט נותנים לה להיות עוד יצור רצחני שמחפש נקמה. ואם זה המצב, למה בעצם שהיא תלך לגן עדן? בכל מקרה, אני שמח על הפרידה הנכונה הזו ממנה. עצוב לי שהזוגיות ההומוסקסואלית היפה בינו לבין לפאייט הגיעה לסיומה בצורה כזו. זו הייתה זוגיות מעניינת, נכונה ובריאה לדמויות והיא לא חטאה בקלישאות כמו בסדרות אחרות. השאלה שהעסיקה את וילו בעונה השביעית של "באפי" תחזור פה בעונה הבאה - אם מצאת את אהבת חייך ואיבדת אותה בגיל צעיר, איך אפשר להמשיך הלאה?

ואם כבר הזכרתי את "באפי", אני חייב להתייחס לסוף של הפרק הזה. אני בטראומה רבת שנים. טרגדיה קרתה לי ב-2002: דמות שאהבתי בשם טארה נרצחה באופן לא מכוון, כשהרוצח בכלל לא התכוון לפגוע בה. אני לא מאמין שזה קורה לי שוב.
אהבתי את טארה של הסדרה אבל אי אפשר להשוות את זה להערכתי העצומה לטארה מקליי, ועדיין - מוות אקרא שכזה של דמות ראשית נוכל לשפוט רק בעונה הבאה. טארה היא דמות מעניינת שלא מוצתה מכל מיני בחינות - הזהות המינית למשל - ועצוב לי מאוד על לכתה בטרם עת. היא הייתה דמות עם אופי חזק (הרבה יותר משל חברתה הבלונדינית) ואני מקווה שהמוות הזה יתברר כמהלך תסריטאי שיש לו ערך מעבר ל"וואו" שנוצר אצל הצופים בסצינה האחרונה.

עוד נקודות להתייחסות:

- ג'סיקה - הויט - ג'ייסון. מפריע לי שכל מה שג'ייסון היה צריך לעשות כדי שהוא ירגיש שזה בסדר להיות עם ג'סיקה, או להתייזז איתה, היה לומר להויט שהוא שכב איתה. ממתי הכשר מוסרי ניתן רק על ידי מסירת פרטים? מדובר בחבר הכי טוב שלו! אני לא חושב שהוא היה צריך להעיף את ג'סיקה רק כי הויט לא מסכים לכך אבל לפחות לחכות קצת זמן, לדבר עם הויט, לנסות לפייס אותו, משהו. יש את האמרה על הבחור ששוכב ורץ לספר לחברה. במקרה הזה הבחור שוכב, רץ לספר לחברה ואז שוב שוכב. קלקול מוסרי. הויט לא טעה במה שהוא אמר לו.

- הרגע המצחיק והמרגש של הפרק: פאם יוצאת על סוקי בצורה משעשעת למדי, ומחובקת על ידי העוזרת החמודה שלה. לרגע הייתי בטוח שפאם הולכת לעשות ממנה חטיף והוקל לי שלא.

- משולש האהבה המרכזי: וואו, איזה שפל תסריטאי. באמת שהדיאלוג בין סוקי, אריק וביל היה כבר מעבר לפתטי. אחייניותי בנות השלוש היו יכולות לכתוב את זה. "הצלת את חיי. חיינו". "תודה". "שיקרנו זה לזה". "זו ההחלטה הקשה ביותר שקיבלתי". בלה, בלה, בלה. באמת שסצינת סקס סוערת בין שלושתם הייתה מעניינת ומשמעותית יותר. ובאותו נושא, אריק וביל עכשיו מבוקשים וסומנו כמטרה. כל כך לא מעניין. אחרי שלקחתם את סופי אן המדהימה אני רק מתפלל שביל ימעד כבר על יתד ואריק יהפוך לאילם.

- דמויות מהעבר שחזרו כדי ליצור עניין ו/או להשתתף בעונה הבאה וככל הנראה למחזר קווי עלילה שמוצו (כמובן שיש תירוץ עלוב לחזרה הזו: זה היום בו המרקם בין החיים למתים הוא הכי דק בשנה, או משהו בסגנון):
1. אדל - יצאה קצת סנובית, אבל עשתה את שלה.
2. רנה - חלאס! מתת לפני שלוש שנים, לך לעולמך כבר. כל פעם מזכירים אותו בהקשרים שונים, והוא לא היה דמות עד כדי כך מרתקת. הפעם הוא בא כדי לצוץ ולהזהיר את ארלין (אזהרה שבטח הסיבות לה יתבררו בהמשך).
3. אג'ינגטון - למה זה טוב? אני חושב שהוא היה דמות מעניינת שמוצתה לחלוטין. העונה השלישית, לפי דעתי, הייתה הכי פחות טובה. למי יש כוח למחזור הזה?
4. הכומר נולאן (אם ככה קוראים לו) - זו באמת דמות עם כריזמה של גזר. ערפד או לא ערפד, קשה לי להאמין שהוא זה שיגרום לעונה הבאה להיות מעניינת.

- אבידות:
1. דבי. ברוך שפטרנו.
2. חזוס - יהי זכרו ברוך.
3. טארה - האבידה המפתיעה מכולן עליה כבר כתבתי בהתחלה.

לסיכום, הפרק הזה לא היה אחד משיאי העונה והוא היה די חלש, אבל אני יכול לסלוח על כך משום שהעונה הייתה טובה והפרק שעבר היה פשוט מעולה. מה שיותר מדאיג - המחשבה שכל קווי העלילה שנפתחו הפרק עלולים להוביל וסביר שהם יובילו לעונה חמישית פשוט גרועה. מקווה להתבדות.

ומשפט שכבר אמרתי לסיום - כל הכבוד לפיונה שואו שהפכה את העונה לטובה ביותר בסדרה.

אריאל.

דיון (24)