ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

הסדרה הכי טובה שאתם לא (או שכן) רואים

מאת: dorigil
פורסם בתאריך: 17/08/2012

לא פשוט למצוא סדרה חדשה ולהתחבר אליה. בשונה מקולנוע, כמות הסדרות היא קצת יותר מוגבלת, ולמרות שאנחנו חיים במעין דור הזהב של הטלוויזיה עם שפע שלא היה מעולם, עדיין הרשימה המצומצת נגמרת מהר.

לכן, צריך לחפור עמוק יותר כדי למצוא זהב.

לפעמים צריך להגיע עד אוסטרליה.

נתקלתי במקרה בכתבה שדיברה על הסידרה ווילפרד שעלתה ביס לפני שבועיים שלושה. מדובר בעיבוד אמריקאי של הגרסה האוסטרלית. מילה על הגרסה האמריקאית - קומדיה משעשעת, מלאה בגסויות, חסרת כל הגיון, וקצת מוזרה. הגיבור בה הוא מעין אלטר-אגו סוטה של הגיבור. זה קצת מזכיר את העלילה של TED, הסרט החדש של יוצר פאמילי גאי, סת' מקפארלן. וזה לא מפתיע במיוחד, כי האחראי לעיבוד של הסדרה הוא אחד הכותבים הראשיים של פאמילי גאי. לטעמי היא לא מזיקה במיוחד.

אבל האוצר האמיתי היא ווילפרד האוסטרלית. וואו. זו לא קומדיה ומבחינה מהותית וסגנונית שונה לחלוטין מזו האמריקאית. היא יוצרת שם את אחת הדמויות המרתקות בהם נתקלתי, ויוצרת את אחד הקשרים עם הדינמיקות המוזרות שנראו על המסך. הסדרה עוסקת במערכת היחסים בין אדם וווילפרד, הכלב של שרה שהיא החברה של אדם. הטוויסט הוא פשוט, אדם אינו רואה כלב אלא אדם בתחפושת של כלב. זה מאוד מוזר ומאוד מלחיץ. עם זאת, רוב הזמן ווילפרד מתפקד שם ככלב לכל דבר, עם תודעה כלבית, אך דרך הביטוי שלו היא מילולית, אנושית.. ומבטא אוסטרלי כבד. הוא מבטא שם את הכמיהה שלו לאהבה של שרה, את החרדות שלו מכך שהיא תעזוב אותו, ועוד מגוון התנהגויות ביזאריות לחלוטין בנוסף לניסיון בלתי פוסק לפגוע באדם ולחבל במערכת היחסים שלהם. הסדרה מצולמת ב16mm ונראית מחוספסת וקודרת, ומאירה את הפרברים בהם הסדרה מתרחשת באור אפל גם כן. יש בה משהו קלסטרופובי ונפלא תודות לעריכה קטועה ומכיוון שרוב הסדרה מתקיימת בתוך הבית, ובתוך חדרים קטנים.

וזה נפלא! במיוחד הקטעים בהם ווילפרד פשוט מתנהג כמו כלב. רודף אחרי כדור, לועס סדינים או חופר בורות. יש שם הזרה (הפיכת המוכר לבלתי מוכר. שחרור האופן המורגל בו אנו קולטים את הדברים, רענונו, והחזרת החיות לדברים. כפי שאנשים הגרים על שפת הים מפסיקים לשמוע לאחר זמן את רחש הגלים, כך המציאות הופכת לכה מוכרת עד כי אנו חדלים מלראותה. מטרת האמנות, אם כן, היא לגרום לרחש הגלים להישמע שוב) של אחד מהדברים ה"טבעיים" ביותר בחברה, התנהגותו הנאמנה והחברותית של הכלב.

מומלץ. תהנו.

דיון (1)