ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

מה שהפריע לי בעונה השלישית של GLEE

מאת: james p
פורסם בתאריך: 16/11/2012

בריטני- הבחורה הזאת סובלת מהפרעה נפשית קשה ביותר של אי תפיסת המציאות.
זה לפעמים ממש מפחיד ועצוב וקשה לראות איך הופכים את זה כל פעם לבדיחה מהלכת.
ממה שנראה הבחורה הזאת צריכה ותצטרך השגחה מתמדת לאורך כל חייה בשביל לתפקד ולנהל חיים, להתייחס אליה כאל בחורה נורמלית בבית ספר ובעלת אחריות זה הזוי לחלוטין.

קואוצ' ביסט- דמות נהדרת וסימפטית ביותר (הביצוע שלה לג'ולין של דולי פרטון היה נהדר!) כל הפמיניזציה שמנסים לעשות לדמות שלה "הבכיינית הרומנטית" "הבחורה המאוהבת בבחור שאין לה סיכוי להשיג" וגולת הכותרת "האישה המוכה" ניראים לא אמינים וסתם דרכים להיות מקוריים בכוח ולומר שבכל אישה ולא משנה איך היא נראית יש נשיות שמבוטאת על ידי חולשות נשיות סטריאוטיפיות.
הדמות הזאת בכלל יכלה להיות אמירה פמיניסטית מרשימה של אישה עצמאית וחזקה
במקצוע גברי לחלוטין שמביאה את התלמידים שלה להישגים מרשימים ואפילו
דואגת להם באימהיות חמודה ונוגעת ללב. פ ס פ ו ס ע נ ק ! ! !

המטיפנות הקווירית- "מותר לגבר לאהוב גבר" "מותר לאישה לאהוב אישה"
"גבר שלא מוכן להודות בזהות המינית שלו הוא מסכן וממסכן אחרים" "אפשר להיות
גם נוצרי וגם לתמוך בגייז" "זה אחלה שגבר ירקוד בבגדי נשים אם הוא מרגיש אישה"
זה לא נראה כמו דברים שצומחים באופן אורגני מהעלילה אלא סדרה שמנוצלת להטפת ערכים.
אני אוהב לראות ערכים שעולים מסדרות אבל כשהן מגיעות בכוח ובמינונים גבוהים זה עובר את גבול הטעם הטוב.

בקי ניוטון- דמות חביבה ומשעשעת. (הוויס אובר של הלן מירן היה הברקה שמבוצעת לעילא) עדיין עצוב לראות איך שמשתמשים באדם מוגבל פיזית ונפשית לאפקטים קומיים, דבר שלעניות דעתי נראה קצת לא בסדר מבחינה מוסרית (אז מה עם זה מוציא מסו סילבסטר רגעים מרגשים? -הסצינה שלהן אחרי החדשות על התינוקת של סו הייתה צובטת גרונות לדעתי! אבל הדמות של אחותה הייתה הרבה יותר נכונה לסצנות מהסוג הזה). רגע אחד מתייחסים לבקי כשווה בן שווים והזדמנויות שוות להכל ואז כשזה מגיע לרומנטיקה זה כבר אסור. (הכמעט רומן עם ארטי והפלירטוט עם פאק) שלא לדבר על האבסורדיות של ילדה עם תסמונת דאון שלומדת כאחד האדם בתיכון רגיל.

סו הורסת את הGLEE קלאב (שוב!!!)-
כל עונה יש את הקטע שסו נגד הגלי קלאב ואז משהו דרמטי גורם להם להגיע לאיזו שביתת נשק או הערכה הדדית ופן אנושי יותר של סו נחשף. זה כל כך נדוש וכל כך משעמם וכל כך לא הגיוני איך שבן אדם יכול להיות מפלצתי כל כך ואז אנושי ולעבור את אותה טרנספורמציה שוב ושוב כאילו הוא אדם זאב אלא אם כן סו היא אשכרה חולת נפש עם פיצול אישיות מובהק.

חולת נפש נוספת היא רייצ'ל ברי-
דמות חביבה ומתוקה ,לפעמים עד כדי סוכרת, אבל ס"ה דמות שמנסים שתהיה אהובה
אבל מבחינה פסיכולוגית הבחורה מראה כל פעם מחדש סימנים פסיכוטיים לעניין הכוכבות שלה היא באמת מתעלמת מהדברים הכי יקרים לה ופוגעת בהם בגלל רוטינים חולניים ואמונות תפלות בכל הנוגע לכוכבות שלה. ושוב אנחנו עוברים מילדה עם פסיכוזה כלשהיא לילדה מתוקה ורגישה. הדמות הזאת היא באמת דמות אהובה.
ליאה מישל עושה עבודה מעולה היא משחקת נהדר ושרה נשגב אבל זה לא מציל את העניין מהפסיכוזה שאופפת את הדמות הזאת כל פעם מחדש כאילו לא ראינו אותה לפני כמה עונות מגיעה לתובנה כלשהיא בנוגע להתנהגות שלה ושוב אותו דבר כאילו כלום לא השתנה. זה לא הגיוני שכל פעם מטפלים בטירוף שלה אבל היא נשארת אותה פסיכית.

ואולי זה בעצם קטע של GLEE? קיצוניות נפשית!
אפילו דיאנה אגרון המוכשרת שמגלמת את קווין נאלצה לשחק דמות עם אובססיה מטורפת לביתה התינוקת בעונה הזאת.שלא לדבר על מיס פילסברי (ג'יימה מייס הכל כך סימפטית) איך יתכן בית ספר עם יועצת כל כך בעייתית מבחינה נפשית??? (שלא לדבר על ההורים ההזויים והחולניים עוד יותר שלה)
על רוז וושינגטון הגרוטסקה החדשה בכלל אני חסר מילים!
כל כך המון אנשים עם בעיות נפשיות קשות בסדרה אחת. בעיות נפשיות זה נושא מרתק
(ואני מבין את ראיין מרפי שהעניין הזה מרתק אותו והוא מוטיב בעבודותיו לאורך השנים,
בניפ טאק נראו מקרים הזויים של הפרעות נפשיות ו"שריטות" גם 'לרוץ עם מספרים' היה סרט שמדבר על משפחה לא מתפקדת ואנשים עם בעיות נפשיות לרוב ו'סיפור אימה אמריקאי' היתה גם עם דמויות פסיכוטיות בעונתה הראשונה ומתרחשת כולה בבית חולים לחולי נפש בעונתה השנייה... את הסדרה החדשה-חדשה שלו "הנורמלי החדש" טרם ראיתי אבל אני מוכן להתערב שגם שם יש דמויות שמתנהגות בצורה שמעידה בבירור על תפיסת מציאות לקויה )
באמת שזה נושא מרתק אבל זה קצת מתפספס עם הכמויות הלא הגיוניות והטירוף הכולל שאופף את הכל.

אני אמשיך לצפות בGLEE כי אני מתענג על השירים והביצועים ולא חסרים רגעים מרגשים ונוגעים ללב כמו גם רגעים קומיים נהדרים ואודה ואתוודה חלק מהם קורים אכן בגלל הבעיות הנפשיות של הגיבורים. אבל כשכולם מדברים על הירידה ברייטינג ועל הביקורת שמוטחת בסדרה, אני בהחלט מבין ומזדהה אחרי העונה הזאת. כי היו בעיות שממש הפריעו לכיף לאורך כל העונה.
לצערי אין מה לומר GLEE היא כבר לא אותו סופלה שוקולד מנטה שהיא הייתה בתחילתה וחבל.

דיון (7)