ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

אחרי סיום צפיה בעונה 4

מאת: .
פורסם בתאריך: 17/01/2013

(לא כולל הפרק האחרון בהחלט שלה, 4X22, אותו אני שומר לסוף הסדרה כולה)
אני ממשיך לפני הפרק האחרון לעונה 5, ואז לקרוסייד סדרת הבת, הסרטים ולבסוף סוף עונה 5 ואז סוף עונה 4. מקוה שהסדר יעבוד לי..

אין לי מושג לגבי מה שהולך לקרות בעונה 5, אבל בסוף הפרק 4X21 בווייסאובר של דלן היא מדברת על כל מיני מלחמות ותהפוכות שיקרו ב20 השנים הבאות. מניח שלפחות ייגעו בחלק מזה.

ספוילרים להלן לעונות 1-4

אני חייב לומר מספר דברים מעיקים ומספר דברים חיוביים.

1. אני הבנתי שהיה בזמנו לחץ כלשהו על היוצר והוא דחס שתי עונות לעונה אחת כדי לסגור את הסיפור כשהיתה צפייה שהסדרה לא תחודש לעונה חמישית, אבל אחרי מספר עונות שבהן מלחמת הצללים נבנתה למשהו יפהפה, והסיום המדהים בעיני של עונה 3, פתאום סתם כך בפרק 7 בעונה 4 לוריאן פשוט אוסף את כל הגזעים הראשונים ומוציא אותם מהמשחק. דמות שרק הכרנו לפני מספר פרקים פתאום עושה צעד כזה משמעותי ביקום, וזה הרגיש לי כאנטי-קליימקס למלחמה הענקית שנבנתה לאורך העונות. ממש הרגיש כמו דאוס אקס משינה, למרות הבנייה של לוריאן, כ"הראשון" וכבעל כוח והשפעה אדירה. עדיין מרגיש מזורז מדי ומאכזב אפילו.

2. הרומן בין שרידן לדלן - הבנייה שלו לרומן עד להתוודות שלהם אחד בפני השני על רגשותיהם הייתה יפהפה, איטית, מרומזת, ואפילו רומנטית. ואז זהו. הם ביחד. מתנשקים פעמיים שלוש בכל הסדרה, ומפה יש אהבת אמת עמוקה, אירוסין (!), נישואין בסוף הסדרה, ובקושי מראים את ביטויי האהבה שלהם. רק חיבוק כזה של דודים ליטוף, והמון דאגה למה ייקרה לשני. איפה הרומנטיקה פתאום??? אחד מספורי האהבה המאכזבים.

3. הסיפור של מרקוס ואיבנובה לעומת זאת היה הרבה יותר מדי איטי, ופתאום בפרק 4X21 מראים כמה היא כאילו הרגישה כלפיו. למה לא הראו את זה מהצד שלה אף פעם? זה תמיד הרגיש כמו אהבה חד צדדית. אני גם זוכר רמיזות למערכת יחסים לסבית שהיתה לה עם הטלפתית הקודמת בתחנה. לא ברור. מאידך, מרקוס היה דמות נהדרת מסוגו, ופטירתו היתה מאוד מתאימה לו.

4. גם אהבתי את ההקבלה בין האהבה החד צדדית של מרקוס לאיבנובה לזו של לניר לדלן. באמת תהיתי הרבה פעמים אם הוא יגיד/יעשה משהו, או שזה יישאר עדין. אהבתי שעד כה זה נשאר עדין.

5. גריבלדי הוא בין הדמויות היותר מגניבות שם. גם השינוי אופי שלו בעונה ה4 הרבה יותר מובן ומתקבל עכשיו, והגילוי שלו על שטיפת המוח שעבר רק הפך אותו ליותר מעניין.

6. דר' פרנקלין לעומת זאת יותר מדי פלקטי עבורי. מעין דמות שמנסה להיות מגניבה אבל הוא בעיקר דמות שטוחה עבורי. אין לו כמעט עומק.

7. ליטה - מאוד מאוד מסקרן כל מה שעבר עליה עם הוורלונים, והגילוי האיטי של יכולותיה. מקווה שייגעו בזה עוד בהמשך. יש לה המון פוטנציאל, והיא הרבה יותר נחמדת וסימפטית מהטלפתית הקודמת.

8. שרידן - קצת הרחיקו לכת לפעמים עם הדמות שלו למעין משיח, והיה יפה לראות שהם משקפים את זה גם בתוך העולם של בבילון 5, והיה יפה לראות את הקרקוע שלו על ידי ארת'פורס בסוף שמתייחסים אליו למרות הכל כאדם וקצין צבא, בלי כל המשיח שחזר מן המתים, וגאל את היקום וכל זה.

9. יש תחושה עזה בעיניי שכל הזמן יש הרבה הרבה יותר שקורה בעולם הזה שאנחנו לא רואים - למשל כל הסיפור של הפעילות המינבארית שאנו מגלים אותה טפחים טפחים אם בכלל (פתאום יש צי ספינות וייט סטאר שלא ידענו בכלל שפועלים להקימן. או אפילו הספינה הראשונה והריינג'רים שפתאום מופיעים). בכלל יש הרגשה שהרבה קורה בעולם הזה שאנחנו לא רואים, ושמשפיע מאוד, וזה לפעמים קצת חסר לי. מצד שני, זה יותר ריאלי, ואני מבין שהנקודת מבט על העולם היא בעיקר דרך בני האדם ולא הגזעים האחרים. אבל הרבה מאוד קורה עם הסנטאורים והנארנים ובפסי קורפ שאנחנו פשוט לא רואים.

10. לאנדו וג'קאר הם פשוט צמד חמד. הדינמיקה ביניהם מרתקת, והסצנות שלהם ביחד מעולות. אם כי הסצנה האחרונה שראיתי שג'קאר מציץ עם העין המלאכותית לדלן ושרידן במיטה קצת מוזרה לי מבחינת הדמות עם הפאסון והאצילות שהוא משדר. אבל לאנדו פשוט הדרדר וצמח כדמות באופן יפה, וג'אקר שהפך לדמות טראגית עם נפילת עולמו ממשיך לעורר הזדהות וכבוד.

11. לא אהבתי את היותר מדי זמן שהושקע בסיפור של כדור הארץ ושחרורו לאחר תום מלחמת הצללים. כאילו, שני הגזעים החזקים ביותר ביקום הסתלקו באמצע מלחמה, ומתמקדים בעיקר בהשפעות של זה על בני האדם. איפה באמת כל אותם גזעים ששירתו את שני הנ"ל, או עבדו איתם. איפה ההשפעות של זה על נארן, על סנטאורי פריים, ועל כל מיני כוכבים של הגזעי םהחלשים יותר? לפחות הקו עלילה במינבאר היה הגיוני.

12. האפקטים הגרפיים צריכים שוב ושוב סיספונד לאחר כל כך הרבה שכלולים שהתחום עבר מאז. לפעמים זה פשוט קשה עם העריכה והאפקטים "להשאר" בפרק ולא לחשוב על הפן הטכני שלו. אבל אני מניח שהם עשו את המיטב עם מה שהיה להם, ובהחלט נראית מחשבה בתסרוט של האפקטים על הסיפוריות שלהם.

13. פסי קורפס, כאויב או כגוף, נותרו בעיניי עד כה יותר מדי מרוחקים ומנותקים. הם יותר מדי על הגבול של עשו טוב/עשו רע לכדור הארץ ועובדת הגילוי שהוורלונים יצרו את הטלפתים בכל הגזעים כדי להלחם בצללים כאילו נותרה חסרת משמעות לאחר הגילוי. חוץ מבסטר הרי יש שם עוד הרבה גורמים, למה לא מראים אותם, למה לא מראים את הלבטים הפנימיים שלהם, את משברי הזהות שלהם (בסופו של דבר, הרי הם תוצאה של ההדסה גנטית מכוונת). חבל.

14. מדהים לראות איך למרות הכל היותר תופר אזכורים, משפטים, אימג'ים, עלילות וכו' מכל פרקי הסדרה לפרקים עתידיים. לראות ברצץ את הסדרה הזו כשהכל עוד טרי, ופתאום למצוא אזכור למשהו שקרה לפני 2 עונות ונראה אז זניח, או אמירה שולית של מישהו שמהדהדת אחרי 15 פרקים - זה מדהים החשיבה קדימה ואחורה הזו. וזה יוצר רצף אמין ומשכנע נרטיבית.

כולי תקווה שעונה 5, הסרטים וקרוסייד רק יעשירו את העולם הזה. ולבסוף, פירוקם של כוכבים נופלים (שיש לי הרגשה לאור שם הפרק במה הוא יעסוק, אבל אני מנסה לא לספיילר לעצמי כי הבנתי שהוא פרק מדהים).

דיון (9)