ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

עונה שלישית וספיישל חג המולד- רשמים וספויילרים

מאת: מירב
פורסם בתאריך: 05/04/2013

האמת היא שהתכוונתי לראות את העונה השלישית בקצב הערוץ הראשון, אבל הסקרנות גברה עלי ועברתי למרתון אינטרנטי שהסתיים אמש והשאיר אותי מלאת תהיות להמשך.
זאת הייתה עונה קצת מבלבלת שנעה בין שיאים דרמטיים (חתונה וחצי, לידה, מוות וחנינה, וכל זה בלי שהגענו לספיישל הכריסמס) לאינספור סיפורי שוליים. לפעמים יש תחושה שמרוב קווי עלילה ומשרתים דמויות שוליות מקבלות יותר זמן מסך מהדמויות המרכזיות.

ואם כבר מדברים על הדמויות, אז בהחלט היו שם כמה התפתחויות חיוביות:
קודם כל מרי אהובתי המשיכה להיות הדמות הכי מרגשת ומעוררת הזדהות, דווקא בגלל העקשנות שלה ונטייתה לעשות שגיאות מטופשות. אנה, שבמהלך תקופת הכלא של בייטס הפכה למשעממת להפליא חזרה להיות משמחת עם החנינה הנכספת ונראה שיכול להיות לה תפקיד חשוב עם מרי בהמשך. ברנסון הפך לנחמד הרבה יותר דווקא אחרי המוות של סיביל ואילו לורד גראנת'ם חזר להיות סנוב מרגיז דווקא אחרי שהוכיח את עצמו בעונה הקודמת עם מרי וקרלייל.

המוות של סיביל היה בהחלט תפנית טרגית ומפתיעה, אבל בהתחשב בכך שעד לאותו רגע לא היה אף מוות במשפחה (ויליאם לא נחשב והמוות של לוויניה היה כמובן נוח מאוד) זה היה צריך להגיע מתישהו. סצנת המוות עצמה היתה די כושלת, אבל מסדר הדממה של המשרתים בפיג'מות היה מצמרר. זה היה אחד מהרגעים שמבהירים כמה השפעה יש למשרתים על האדונים ולא רק להפך. אני רק התאכזבתי שלא המשיכו עם הקו של קורה כועסת על בעלה, זה היה מעניק לה קצת אופי ומגיע ללורד הנכבד על הסנוביות המצערת שלו.

עכשיו, בואו דבר על ספיישל חג המולד. (ספוילר עצבני, אזהרה נוספת!)
הספיישל הקודם היה פרק מרגש ומצוין עם כמה סצנות מהמרגשות בעונה ועם האיחוד הנכסף בין מרי למתיו. הפעם רוב הפרק היה אפרורי ומעיק עם הקרובים הסקוטים המסוכסכים, והסוף שלו היה מעין תמונת מראה מדכאת במיוחד לסיום הספיישל הקודם. סופיילרתי לגבי המוות של מתיו מראש, ואפילו כך הייתי בהלם מהסוף הפתאומי ומהעובדה שלא יכולנו כצופים לראות את האבל של המשפחה ולהתנחם איתה. אף פעם לא אהבתי את הפלקטיות הצדקנית של מתיו, אבל אין ספק שהוא היה צריך להישאר. העובדה שזה היה אילוץ שגרם השחקן הפכה את זה למין עוד צעד מרגיז של מתיו כאקורד סיום, שיכול להתברר כסוף של הסדרה.
מרי אמנם יכולה להנהיג את דאונטון, אבל די מדכא שעד שזכינו לקצת נחת רומנטית גם הזוג הזה פורק. העונה הבאה נראית כאתגר גדול לכותבים שיצליחו להתניע מחדש מסלול עלילה אחרי שכמעט כל הדרמות הקודמות סוכמו ונסגרו. ולמי שהציע איחוד מרגש בין ברנסון למרי- הו לא.

ומילה טובה לקרסון שהצחיק אותי בעונה הזאת לא פחות ממגי סמית' המופלאה. מבטי ההלם/זעזוע/שביעות רצון שלו מאחורי הגב של לורד גראנת'ם הם פשוט נהדרים.

דיון (2)