ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

ריילן גיבנס והסנדמן

מאת: אורן
פורסם בתאריך: 15/07/2013

(ספויילרים כלליים לעונה 4 של צדק פרטי (justified) וספויילרים רציניים לסנדמן של ניל גיימן. כמו כן, חפירה.)

בשוט האחרון של עונה 4, ריילן יושב בטריילר של אבא שלו, ומביט בקברים שאבא שלו חפר לשניהם ליד הקבר של אמא שלו, אותם קברים שכבר בעונה הראשונה הוא הודה שמטריפים אותו, כשברקע מתנגן השיר you'll never leave harlan alive, שגם הוא הופיע כבר בעונה הראשונה. והמשמעות הפעם היא שגם ריילן מתחיל להבין שהוא לא יצא מהארלן בחיים, אם ימשיך במסלול חיים הנוכחי שלו.
הציטוט הידוע של ניל גיימן על הסנדמן אומר שזהו סיפור על דרים (Dream), שבו הוא צריך לבחור אם להשתנות או למות, ומקבל החלטה. ולי נראה שיש הרבה קווי דמיון בין ריילן במצבו הנוכחי לבין דרים. שניהם מבינים שההתנהגות שלהם מובילה אותם לסוף הרסני, אבל הם לא יכולים לשנות את עצמם.
אני זוכר שבקריאה שנייה של הסנדמן חשבתי לאורך כל הסיפור - אבל מה הוא יכול לעשות? איך הוא היה יכול לשנות את הגורל שלו? הרי אין לו ברירה אחרת. העובדה שהוא הגיבור מאוד מצדיקה את המעשים שלו בעיני הקורא. וגם במקרה של ריילן, לנו הצופים נראה בכל פעם שההחלטות שלו בלתי נמנעות - מה, הוא ייתן לפושע לברוח? לאיים על המשפחה שלו? הוא לא יחקור עד הסוף? אבל ההצטברות של ההחלטות האלו מסבכת את ריילן יותר ויותר.
גם לדרים היו דמויות שהזהירו אותו לאורך כל הדרך לגבי המשך בדרך הנוכחית - דליריום, דסטיני, ובייחוד אחותו הגדולה. וגם לריילן יש את אווה ובויד שמזהירים אותו, גם ארלו, בדרכו שלו, אומר לו את זה, וכמובן וינונה, שמסתמנת העונה הזו כמי שמכירה את ריילן הכי טוב. ולשניהם יש את קרוב המשפחה ששם ראי מולם - דיזייר וארלו - שאמנם הם נתפסים כרעים, אבל בעצם יש הרבה קווי דמיון ביניהם לבין הגיבורים עצמם.

אז איך היוצרים של צדק פרטי הולכים לסיים את הסדרה? אני חושב שריילן לא יבחר במוות כמו דרים. אבל איך הוא ישתנה? כיוון אחד שנרמז העונה הוא שריילן יעבור ממש לצד השני - בויד אומר לו את זה, והיו מספר פעמים העונה שריילן חצה את הקו. אולי דרך שם תבוא הגאולה שלו. אבל לאורך כל הסדרה נאמר שריילן לא יכול להשתנות, שזה האופי שלו ואין מה לעשות. נחכה לעונות הבאות.

דיון (0)