ארכיון פורומים / סדרות ותוכניות טלוויזיה

ייצוג ישראלים בקולנוע ובטלוויזיה

מאת: elderberry
פורסם בתאריך: 19/07/2013

לאחרונה צפיתי בשתי סדרות חדשות שכללו דמויות ישראליות. זה גרם לי לחשוב על כל הדמויות הישראליות שנתקלתי בהן על המסך הגדול והקטן, ועל דרך הייצוג שלהן.
בהתחלה, כשעברתי על הדמויות (תכף אדגים) שזכרתי, נטיתי לחשוב כי הייצוג הוא לרוב שלילי. אחר כך הגעתי למסקנה שיותר משהוא שלילי הוא פשוט...שטחי.

לפעמים נדמה לי שהדמות הישראלית היא מעין קונטרה שלילית לדמות היהודית.

לרוב הדמויות הישראליות הן גבריות. הן בדרך כלל עוסקות בעבודה פשוטה או בעבודה שקשורה לביטחון (משומרי ראש עד לסוכני מוסד) או ארגוני פשע. בדרך כלל הן מאוד שטחיות ולא תמיד ברור איזה פונקציה ה"ישראליות" שלהן ממלאת מלבד לצבוע את הסדרה בדמות אקזוטית.

בדרך כלל הן יהיו אלימות (גם הנשים), לפעמים לא יותר ממכונת שרירים. ברך כלל הן דמויות שהצופה לא אמור להזדהות או לחבב אותן, ומה ששובר את הייצוג הנוקשה הוא מבטא משעשע וטעם מפוקפק בבגדים.

(אין כאן ספוילרים לעלילה. כן מוזכרות דמויות שונות ותיאור קצר שלהן)

הדוגמה הבולטת ביותר הוא כמובן זוהאן דביר. זוהאן עונה על כל ההגדרות שתיארתי אבל בסופו של דבר הוא כן דמות שהצופה מחבב ומזדהה עמה. האמת היא שהדמות של זוהאן מאוד לא מייצגת ישראליות כלשהי, אפילו לא את הישראלי המכוער. הוא אולי דמות חיובית, אבל אין בו משהו באמת ישראלי (וזה שהדביקו לו כמה מושגים ישראליים לא הופך אותו לישראלי).

דוגמה נוספת היא הדמות של מיטל דוהן. הדמות שלה יותר עגולה ומעניינת. גם היא נחינת במאפייני האלימות והקשיחות אבל היא דמות נאמנה יותר למקור גם אם מוקצנת. גם היא דמות חיובית בסופו של דבר.

אבי מריי דונבון. דמות שהיא ממש "גולם". אין בה שום דבר שגורם לך לחבב אותה. פשוט השרירן האלים של ריי שבניגוד לשאר הדמויות מצטיין בהיותו חסר אופי.

יניב מסקינס (עונה 7). זאת דמות מעניינת, ויש בה משהו די חד. טיפוס ישראלי שכולנו פגשנו. גם הוא עונה על ההגדרות למעלה (אלימות מוסתרת, מבטא, מאצ'ו, חייל וכו'). קש ה לי להגיד אם הוא דמות שלילית או לא. כנראה שנדע יותר בפרק הבא.
צריך לציין שלצד יניב יש גם את הדמות של יעקוב (ג'יקוב), אבל המבטא הבריטי המושלם ועצם זה שהוא לא נכלל בחבורת הישראלים של יניב די מרחיקים אותו מהפיכה לדמות ישראלית. מאוד קשה להתייחס אליו ככזה (אולי בפרק הבא).

דמויות משנה:

שומרי הראש בהפמליה, סוחר הסמים בסופרנוס, בן-אליעזר בסמויה, סוחר הפלאפונים במגן (מבטא כבד ולבוש משנות ה70), הבחור שעובד בהובלות ואומר לג'ייסון שוורצמן "you are another self-hating jew?", "סגן" במלחמת העולם Z.

שאלות:

האם לדעתכם הייצוג הוא שלילי או חיובי בדרך כלל? האם הוא חוזר על עצמו?

מה דומה ומה שונה בייצוג של ישראלים ובייצוג של יהודים?

האם דמויות של ישראלים נוטות להיות יותר סטריאוטיפיות מדמויות של לאומים אחרים?

האם יש פה התכתבות של יוצרים יהודים עם הזהות שלהם?

דיון (71)