ארכיון המסך המפוצל > 2009

הממיר 2/8/09

\"מקלט באפלה\", \"שיטת השקשוקה\"; \"החיים על פי נד\" ו\"מסודרים\" מסיימות עונה וכמה בעיות שיבוץ מטרידות.

מאת: okok4
פורסם בתאריך: 01/08/2009


9. שיטת השקשוקה. ביום שלישי נפל דבר בישראל: ערוץ 1 הצליח להתקין ערב שידורים רלוונטי.  הרייטינג הדו סיפרתי (אירוע נדיר כאשר מדובר בתוכן שאינו מערב את האירוויזיון או מכבי) הוכיח שיש קהל בישראל לטלוויזיה כזאת. שידור הסרט לווה בפולמוס חשוב ומעניין הנוגע למקומה של התקשורת במארג יחסי ההון-שלטון. הכל היה טוב ויפה עד שהתחלתי לקרא בכל מיני מקומות שהנה זו ההוכחה לחשיבות השידור הממלכתי בישראל, שידור החף (לכאורה) מלחצים ובחישות מצד בעלי הון. ובכן – בולשיט. ערב השידורים הזה מוכיח בדיוק את ההפך: כיצד ערוץ "חופשי", המתוקצב במאות מיליוני שקלים מידי שנה, מצליח להיות גורם שידור שולי ונידח במפת התקשורת הישראלית. התחקיר של מיקי רוזנטל התגלגל לערוץ לאחר שגורמי שידור אחרים דחו אותו, סרטון התגובה של האחים עופר מומן על ידם; לערוץ הראשון לא היה יד בדבר. הדיון ששודר בתום הסרטים נראה כמו תוכנית פופוליטיקה רנדומאלית, תובנות גדולות לא ניתן היה לשמוע בין הצווחות של מתי גולן. אז כן, זה היה ערב טלוויזיוני חשוב, ועל כן הוא זוכה בציון "9" הנכסף, אבל ברמת המאקרו, הוא הוכיח שהפוטנציאל של הערוץ מפוספס לחלוטין ושלוש שעות שידור מעניינות אינן מכפרות על עשור עלוב וצחיח.

8. לא התחברתי לעונה השנייה של "מסודרים". לעניות דעתי, היה חסר לעונה הזו את אחד הדברים החשובים ביותר לכל סדרה באשר היא – תוכן. כן, בין "דחקה" ל"דחקה" רצוי שיהיה משהו מעניין. ואת המשהו המעניין הזה קיבלנו, לצערי, רק בפרק האחרון של העונה. הפרק האחרון של העונה נתן לנו סוף סוף עלילה מסקרנת ואולי אפילו קצת מפתיעה. היה שם יותר מבדיחות על אותם צעירים שהתעשרו, היה שם סיפור מעניין, היה שם סיום מותח וסוג של עצוב. קצת חבל שנזכרו בזה בפרק האחרון.
(ANGEL N)

6. "מקלט באפלה", פרק 1. הסדרה נפתחה השבוע עם וייב חזק מאוד של "תיקים באפלה" שפוגשת את "טורצ'ווד". הבעיה היא שלפחות מהפרק הראשון "מקלט" נופלת גם מזאת וגם מזאת. בעולם טלוויזיוני שידע כבר סדרות-עם-מפלצות נראה קצת מיותר להתחיל לדבר על שדים שהם לא רעים. בכלל, נראה כאילו הזמן שהוקצה לאקספוזיציה היה הרבה יותר מדי ארוך, מה שהפך את הפרק הפותח בחלקים מסוימים לשעמומון מתמשך ובלתי נגמר, במיוחד שהיה ברור לכולם שהפסיכיאטר הולך להצטרף לאותו "מקלט לכולם" שבבסיס הסדרה, מה שהפך את התהליך שהוא עובר בפרק לצפוי-עד-כאב וארוך-עד-זרא. מעבר לזה, הרעיון הכללי של הסדרה הוא רעיון עם פוטנציאל לא רע, ומעניין לראות אם הסדרה תתפתח מעבר ל"יש-יצור-מיוחד-שצריך-להבין-מה-הקטע-שלו" בכל פרק מחדש (כדרכן של סדרות כמו "מכושפות").
(ברק דיקמן)
5. "החיים על פי נד", עונה 2, פרק 13 ואחרון בסדרה. כמה חבל שאחת הסדרות המוקפדות ביותר שאי פעם הופקו זכתה לסוף שדי מבייש את נעוריה הקצרים. נדמה שבריאן פולר לא ידע מה לעשות: האם לצלם פרק סטנדרטי (ו"סטנדרטי" אצל "החיים על פי נד" משמע מרנין, שנון, מתוחכם ומלא חיים) או לבחור בנתיבי הסיום המקובלים: סגירת קצוות, איחוי עלילות ושזירת הנרטיב האידיאולוגי שליווה את הסדרה לאמירה קוהרנטית בדבר כוחה של האהבה. מה קיבלנו? מישמש. 30 דקות הוקדשו לתעלומה השבועית, שהייתה כמו תמיד מלבבת וצבעונית, עד שהגיע הרגע בו כנראה צילצל לפולר הטיימר והזכיר שעוד צריך לסגור את הבאסטה היום. במקום ההליך הבלשי הקבוע, נעמד על הבמה שיין טריקל, אחד החשודים ברצח המרמייד בלנאנש ראמורה, ופשוט סיפר מה קרה, ללא שמץ הצדקה עלילתית המניחה את הדעת. וזה לא היה הרגע התלוש היחיד בפרק: מוקדם יותר הסבירה צ'אק לנד שנוכח האפשרות שדודותיה יצאו למסע הופעות באירופה היא שוקלת לעזבו. כן, מחויבותה המשונה "להשגיח" על ויויאן ולילי מעפילה על הקשר עם אהוב ליבה. הא? זו ממש לא הצ'אק שהכרנו. שיא התלישות הגיע כאמור בדקות האחרונות של הפרק: בריצה נגד השעון טסה המצלמה ברחבי היקום של נד תוך פתירת רגעי מפתח; אוליב מתאחדת עם אהובה הטרי, אמרסון מקבל את בתו בחזרה, ובסוג של קליפ-האנגר דופקת צ'אק בדלתן של וויואן ולילי ומכריזה "אני חיה!". בדיוק בזמן הזה, אחרי 22 פרקים, 42 דקות ו- 15 שניות נפחה "החיים על פי נד" את נשמתה החיננית. חבל שרגעיה האחרונים נראו כמו חלטורה תסריטאית מהסוג המעצבן ביותר. 

*על סיומה של "החיים על פי נד" (וגם "טרמינייטור" שהגיעה לקיצה השבוע) בכתבתו של שלמקו "זה לא נגמר כשזה נגמר" (קיפצו ישר לסעיף 2 במקרה של "טרמינייטור" וסעיף 4 ב"החיים על פי נד" אם אינכם מעוניינים להיחשף לספויילרים מהסדרות האחרות עליהן הוא כתב).

3. בה"ד 1. השבוע עלתה לשידור בה"ד 1, סדרה תיעודית חדשה שעורך ומגיש דובר צה"ל - סליחה, כתב חדשות 2 לענייני צבא וביטחון - רוני דניאל, העוסקת בבית הספר לקצינים המיתולוגי. לאחר הפרק הראשון ניתן לומר בוודאות כי רוני דניאל עושה זאת שוב; הוא מצליח לדברר את צה"ל בצורה כזאת שדובר צה"ל בעצמו לא מסוגל. הקצינים המיועדים מוכשרים, מורעלים ופטריוטיים; הקורס אומנם קשה, אך מהווה בית הספר למנהיגות של ישראל (אבוי למדינה שבי"ס למנהיגות שלה, הוא בסיס צבאי) ובסופו רק הראויים יסיימו בהצלחה. רק חבל שבתור חייל יצא לי לפגוש כמה וכמה קצינים לא ראויים שסיימו את המקום המכובד הזה. ניתן לקוות שבפרקים הבאים נראה גישה אחרת. על סמך ההכרות שלי עם רוני דניאל- שכחו מזה.
הדיון באולפן, בהנחייתה של דנה וייס, אחרי שידורו של הפרק הראשון של בה"ד 1 היה קיצוני אף יותר; ישבו באולפן שלושה ממפקדי הבה"ד לשעבר ועוד סא"ל (במיל') רוני דניאל אחד ולא הפסיקו להלל ולשבח את חשיבותו של הבה"ד. הדבר לא היווה הפתעה: זהותם של חברי הפאנל לא השאירה שום מקום לביקורת ובערוץ 2 לא טרחו להביא ולו דעה נגדית אחת; העיקר שהצליחו למלא את המשבצת של תשעה באב בלי לעצבן אף אחד.
(טיימר)


 
2. אני אף פעם לא מצליח להבין את ההיגיון של ערוצי סדרות מסוימים (HOT Zone במקרה הזה) להמתין קרוב לשנה וחצי עם שידור פרקים חדשים של סדרה ("קייל XY" במקרה הזה), ואז לשדר אותם בשידור יומי בשעות אחר הצהריים. פשוט מבזה.
(ברק דיקמן)


1. ערוץ 10 שידר בפריים-טיים של יום שני את סדרת התעודה "תל אביב-יפו" של מודי בר און וענת זלצר (השם שונה ל"100 שנים לתל-אביב", למה?). טוב, יפה וחכם לפנות לקהל שבוחר מסיבותיו לא לצפות ב"כוכב נולד". אך מדוע לשבץ את התוכנית  בין השעות 20:57 ל- 22:02? ה"שיטה" המטופשת הזאת למניעת זליגה של צופים בין הערוצים מבלגנת את לוח השידורים ומציקה באופן כללי. די כבר.

1. כבר 38 ימים שאין לחלק נכבד מצופי הוט EPG נורמלי. כנראה שבהוט לא שמעו שבג"צ פסק כי בעידן המודרני, מדריך שידורים אלקטרוני מהווה שרות בסיסי (ותודה למורן).
(טיימר)

1. המחאה עובדת. זה רק אני, או שמינון הפופ-אפים המטרידים של yes במגמת ירידה (בעבר ניפ/טאק נקטעה על ידי שלושה פופ-אפים; בשבועיים האחרונים עולה אחד בלבד כל פרק)? אך אין מקום לשאננות, מדובר בתופעה בזויה הראויה למיגור טוטאלי. גם אתם חושבים ככה? ספרו לחבר'ה אותם אתם מממנים מידי חודש: info@yestv.co.il‬

לשולי הממיר

*ונדי מליק (תהרוג אותי וזהו), ג'ואי סלוטניק (ד"ר בובוליט מניפ/טאק) ו-וילסון קרוז (ריקי מ"אלה הם חיי") קפצו לפרק הסיום של "החיים על פי נד".

*ג'ונתן קריק ואינספקטור לינלי הפציעו השבוע ב"מלון בבילון", אחד כשף בכיר והשני כמבקר מסעדות.
(Tally)

* סיביל שפרד התארחה בפרק הראשון בעונה השלישית של "בניחוש חוקר".
(roswella)

תגובות (61)