ארכיון המסך המפוצל > 2012

יומן דוקטור הו - חלק ד'

המסע בזמן בעקבות הדוקטור הראשון נמשך...

מאת: פשוט יעל
פורסם בתאריך: 05/04/2012

חלק ד' - עונה 2 (1964-5), מקבצים 1-3

תקציר הפרקים הקודמים:

* יעל צופה בדוקטור הו מההתחלה כי אין לה חיים.

* הנפשות הפועלות בעונה הראשונה: הדוקטור, נכדתו סוזן, ושני המורים איאן וברברה שמצטרפים להרפתקאות בחלל ובזמן.

* ההרפתקאות בחלל ובזמן: יש חלוקה די שוויונית בין עלילות מד"ביות-עתידניות לעלילות היסטוריות. בשני הסוגים חלק גדול מהעלילה מוקדש לכל מיני תככים.

* יש דאלקים! אבל הם קצת מעפנים (עובדים על חשמל סטטי, למשל) והדוקטור וחבורתו עזרו להשמיד את כולם בסוף המקבץ השני של העונה הראשונה, אז אין סיכוי שהם יחזרו, נכון?

* עד כמה שאני רוצה להגן על סוזן כקומפניון, ולו מפני שמוצא חן בעיני באופן עקרוני שיש לדוקטור נכדה, יש לה רגעים ששוברים אפילו אותי.

והפעם: הדוקטור וחבורתו נלחמים בחתול, פרידה מרגשת, ותחליף.

מקבץ 1 - כוכב הענקים (The Planet of Giants)

לראשונה מאז שיצאנו לדרכנו, הדוקטור מצליח להחזיר את הטארדיס אל אנגליה של שנות השישים. הבעיה היחידה היא שכתוצאה מתקלה טכנית בלתי-מוסברת כלשהי, הטארדיס על כל יושביה התכווצו לגודל זערורי למדי. כשהם יוצאים החוצה לחקור, הם מגלים חרקים ענקיים (לעומתם) מתים (הנה איאן וסוזן ליד נמלה שבכלל לא עשויה מפלסטיק, מה פתאום) ודי מהר נתקלים גם באיש מת. כלומר, במקרה רצח: האיש המדובר הוא מדען שפיתח קוטל חרקים חדשני אבל גילה שהוא קטלני קצת יותר מדי והורג את כל החרקים בלי הבחנה, אז הוא לא רוצה להתקדם עם הפרויקט; איש עסקים מושחת שכן רוצה לקדם את הפרויקט יורה בו, והדוקטור וחבורתו שומעים את הירייה, מוצאים את הגופה (ובדרך אכן נלחמים בחתול, שהחליט לנסות לצוד אותם), מבינים שהיה רצח, ומחליטים למצוא דרך להוציא את הצדק לאור!

המושחת עולה למעבדה "לבשל" קצת את הנתונים ולהתחזות למדען בטלפון, ואיאן וברברה מגיעים איתו לשם בטעות אחרי שהם נכנסו למזוודה של המדען המת, והוא בא ולקח אותה.  הם נתקלים בזרעים מרוססים בקוטל החרקים, שהורגים זבוב תוך שניות; ברברה נוגעת באחד הזרעים, ואחרי קצת זמן מתחילה להראות סימני הרעלה בעצמה. בינתיים, הדוקטור וסוזן צריכים לעשות מסע מפרך במעלה המרזב כדי להתאחד איתם. כשהחבורה מתאחדת, הם עושים כמיטב יכולתם המוגבלת להילחם במושחת. בהתחלה הם מנסים לטלפן, אבל אפילו אחרי שהם מצליחים להרים את השפופרת (בעזרת כמה פקקי שעם שהיו בסביבה) אי אפשר לשמוע אותם; המזל הוא שאנחנו בשנות השישים, ועדיין יש מרכזניות, והמרכזנית הספציפית שעובדת שם לא רק התחילה לחשוד עוד קודם כשהיא שמעה את המושחת מתחזה למדען בטלפון - ובעקבות השיחה המסתורית חושדת עוד יותר - גם יש לה בעל שוטר, אז הוא הולך לבדוק מה קורה שם. כדי למשוך תשומת לב לבית, הדוקטור וחבורתו מדליקים מבער ומציתים מיכל של קוטל חרקים, שאח"כ מתפוצץ למושחת בפרצוף, אבל זה בסדר כי הגיע לו. בסוף הם חוזרים לטארדיס ואז גם לגודל הרגיל, וברברה שהייתה במצב קשה נרפאת מיד, כי ברגע שהיא גדלה המולקולות של הרעל פתאום בטלות בשישים בתוך הגוף שלה. אני לא יודעת עד כמה זה הגיוני, אבל העיקר שכולם בסדר.

זה מקבץ די קצר, יחסית - למעשה, אפילו יותר קצר מכפי שתוכנן במקור, כי הוא קוצץ מארבעה פרקים לשלושה בלבד - ולכן, למיטב זכרוני, הוא נמרח פחות מכמה מהעלילות האחרות, אבל בסה"כ אין לי הרבה מה לומר עליו.

אבל הנה משהו מעניין: לא כ"כ מזמן למדתי על סדרת ריגול/מד"ב אמריקאית מ-1959 בשם World of Giants, שהעלילה שלה סבבה סביב איש ביון שהתמזער לגודל של שישה אינצ'ים (כ-15 ס"מ) בעקבות תקרית עם דלק טילים ניסיוני. הפרק הראשון שלה מצוי ביוטיוב וחובבי הז'אנר ימצאו אותו חביב בהחלט. אני נהניתי, בכל אופן.

מה שהיה מעניין מבחינתי הוא שאפשר למצוא כמה אלמנטים משותפים בינו לבין המקבץ דנן, ובעיקר ההתמודדות מול חתול והניסיון להשתמש בטלפון. גם השמות דומים מאוד, למעשה. אני תוהה אם מדובר בהשפעה ישירה של WOG על דוקטור הו (אמנם הסדרה אמריקאית, אבל על פי ימד"ב היא צולמה בלונדון), או שזה צירוף מקרים, והאלמנטים המשותפים הם פשוט גנריים מספיק (החתול עשוי להיות השפעה של הסרט The Incredible Shrinking Man מ-1957; לגבי הטלפון אני לא יודעת).

בכל אופן, הבה נעבור למקבץ הבא, שהוא גם ארוך יותר, וגם מסמל את תחילתו של טרנד ארוך שנים...

מקבץ 2 - פלישת הדאלקים לכדור הארץ (The Dalek Invasion of Earth)

הדאלקים חזרו! הדאלקים חזרו!

טוב, כמובן שזה לא באמת מפתיע אף אחד, כי הרי הדאלקים שרדו עד לעונות החדשות, אז בואו נתחיל יפה מההתחלה.

בסצנה הראשונה של הפרק הראשון, בעיר נטושה והרוסה, איש עם קסדה מוזרה רץ לנהר ומטביע את עצמו. אחר כך נגלה שמדובר ברובומן - אנשים שעברו שטיפת מוח (בשביל זה הקסדה), והפכו למשרתים של הדאלקים, אבל מפני ששטיפת המוח לא עובדת כ"כ טוב הם לפעמים משתגעים ומתאבדים. בינתיים אנחנו עדיין לא יודעים מה העניין, רק רואים את האיש הזה, והופ, הנה הטארדיס נוחתת והדוקטור וחבורתו יוצאים ממנה. די מהר הם מגלים שהם בלונדון, שהשנה היא 2164, ושהדאלקים השתלטו על כדור הארץ. הם גם פוגשים חבורה של אנשים שפועלים במחתרת נגד הדאלקים. הדוקטור, איאן, וכמה לוחמי מחתרת עושים סיור בסביבה ורואים דאלקים ורובומנים יוצאים מהתמזה... ואז הם נתפסים בידי הדאלקים, ומעלים אותם על מין צלחת מעופפת. באיזשהו שלב הולכים להמיר את הדוקטור לרובומן, אבל זה מקלקל את המכונה איכשהו, כי הוא הדוקטור, ואז איאן מצליח לברוח ופוגש את סוזן וברברה והלוחמים, וכולם ביחד מארגנים מתקפה עם מטעני נפץ מאולתרים ומצליחים להתאחד עם הדוקטור. הדאלקים מחליטים להתקפל משם וללכת לפרויקט הכרייה הגדול שלהם, שנמצא כמובן במחוז בדפורדשר, כי זה שהם שולטים בכל העולם לא אומר שצריך לצאת מרדיוס של איזה מאה ק"מ מלונדון. לא להגזים, כן? (המכרה צולם, אגב, במחצבה נטושה בדרטפורד - כן כן, צילומי חוץ, נגיע לזה בהמשך - כלומר ממש ליד לונדון, אבל מילא, שיהיה בדפורדשר). איאן ולוחם מחתרת בשם לארי מתחבאים על הצלחת המעופפת, וכל השאר מתפצלים לשתי קבוצות והולכים למכרה ברגל. בדרך יש הזדמנות לחזק קשרים חברתיים, בעיקר את הקשר בין סוזן ללוחם מחתרת בשם דיוויד, שגורם לה להבין שקצת נמאס לה לשוטט בחלל ובזמן בלי שאף פעם יהיה לה קשר למקום אחד, ושהיא רוצה להתיישב קצת, רצוי עם איזה בחור נחמד כמו, נגיד, דיוויד.

בינתיים איאן ולארי פוגשים שני כורים, ומגלים שאף אחד לא יודע מה הקטע של המכרה הענק הזה, אבל אין מה להקשר לחבר'ה החדשים כי תוך לא הרבה זמן אוכלת אותם מפלצת ששייכת לדאלק השחור - המפקד של כל שאר הדאלקים. הוא נראה כמו דאלק רגיל, אבל בשחור. איאן ולארי הורגים את המפלצת אבל נופלים למכרה. אל תדאגו, איאן יהיה בסדר.

ואז הדוקטור והבנות מגלים מה התכנית הסודית של הדאלקים, וזה מצדיק פסקה נפרדת כי זה כ"כ מגוחך שכשסיפרתי את זה לאחותי הגיאולוגית פשוט לא היו לה מלים. אפילו יותר מגוחך מהאבולוציה המעגלית, באמת. אז ככה: המכרה נועד להגיע לליבת כדור הארץ, כדי שהדאלקים יוכלו להכניס אליה פצצה מיוחדת ולפוצץ אותה. למה? כדי שהיא תהיה חלולה, והם יוכלו להכניס לתוכה מערכת ניווט ולהפוך את כל כדור הארץ לחללית ענק. כן, חללית ענק. יש להם חלליות שאפשרו להם להגיע מסקארו עד כדור הארץ, אבל הם רוצים לנווט כוכב לכת שלם, כי... אממ, לא ברור. הזהרתי אתכם שזה מגוחך. אני כ"כ אוהבת את הסדרה הזו!

יאדה יאדה יאדה, אחרי קצת נפתולי עלילה שכוללים תכנות-מחדש של הרובומנים כדי שיתקיפו את הדאלקים, ואת העובדה שלגמרי במקרה איאן נמצא במקום הנכון בזמן הנכון, מצליחים לעצור את הפצצה במקום הרבה יותר קרוב לקרום כדור הארץ מאשר לליבה, וכל האנשים החשובים בורחים מהמכרה בזמן לפני שהוא מתפוצץ והופך לאתר של פעילות וולקנית שבוודאי תעניין מאוד גיאולוגים מהעתיד הרחוק.

הדוקטור וחבורתו מתכוננים לעזוב, ואז מגיעה סצנת הסיום, שהיא דוגמא טובה לסיבה שבגללה אני כ"כ אוהבת את הארטנל. סוזן, כזכור, די נקשרה לדיוויד, ועכשיו היא נקרעת בינו לבין סבא שלה. הדוקטור צופה, מבין, ונו, תסתכלו בעצמכם.

אמרתי כבר שוויליאם הארטנל מלך? אמרתי. אולי זה עניין של העדפה אישית, אבל האיפוק שלו בנאום הפרידה הקטן, והעצב הגדול שניכר מאחוריו, פשוט יפהפה בעיניי. בעיקר בהשוואה ל-overacting של קרול אן פורד (סוזן) מולו. כשהוא מבטיח לה שיחזור 'אבל בינתיים, לכי בעקבות האמונות שלך, ותוכיחי לי שצדקתי באלה שלי' - זה הדוקטור, פשוט כך. אין לי דרך אחרת להגדיר את זה.

זו כמובן רק הפרידה הראשונה מני רבות, ולהארטנל יהיו עוד הזדמנויות למונולוגים נוגעים ללב (האהוב עליי יגיע אי שם באמצע העונה השלישית, ואני מקווה שאצליח לדבוק בפרויקט הזה מספיק זמן כדי לחלוק גם אותו אתכם). אבל יש כאן שני דברים טובים במחיר אחד: גם נפטרנו מסוזן, שכבר הצליחה לעצבן אפילו אותי, וגם זכינו לתצוגת משחק משובחת של הארטנל. סיום נהדר למקבץ מהנה למדי.

ולגבי צילומי החוץ: זה המקבץ הראשון שהשתמש בהם בצורה משמעותית, בעיקר צילומים ברחובות לונדון ובתחנות הרכבת התחתית (חברי המחתרת הם underground תרתי משמע). לאורך העונות הבאות יהיו עוד כמה כאלה, אם כי רק בעונה הרביעית נצליח להתרחק מלונדון קצת יותר - ואולי לכן המקבץ ההוא מהעונה הרביעית הוא הזכור לי ביותר. אל חשש, יהיו כמובן עוד הרבה צילומי אולפן עם תפאורה מלאכותית בעליל בפרקים שלפנינו.

מקבץ 3 - החילוץ (The Rescue)

עוד מקבץ קצר - שני פרקים בסה"כ - שהמטרה העיקרית שלו היא להוסיף לחבורה תחליף לדמות של סוזן. בכל זאת, זו עדיין אמורה להיות סדרה לילדים, לא רצוי שתהיה דמות צעירה? (אני מניחה שחלק מהקוראים יענו 'לא, הספיקה לנו אחת', ויש בזה צדק, אבל כנראה שהמפיקים לא הסכימו אתכם.)

העלילה מתרחשת על כוכב לכת בשם דיידו, שם אנחנו פוגשים נערה בשם ויקי וגבר לא נחמד במיוחד בשם בנט, שני הניצולים היחידים של התרסקות ספינת חלל שיצאה מכדור הארץ בשנת 2493 בדרכה ליעד אחר. הם מחכים לספינת חילוץ שאמורה להגיע אליהם תוך כשלושה ימים, ובינתיים חיים בפחד מתמיד ממפלצת בשם קוקוויליון (Koquillion). אבל רגע, ויקי קולטת בראדאר שספינה נחתה ממש עכשיו! איך זה יכול להיות, אם ספינת החילוץ מאשרת שהם עדיין לא הגיעו?

נו, כמו שבטח ניחשתם, זו הטארדיס, שבדיוק נחתה (והדוקטור מתקן: יותר מתאים 'התגשמה') בתוך מערה. יש שם ריח מוזר שמשום מה מוכר מאוד לדוקטור, אבל הוא לא זוכר מאיפה. באופן כללי, הדוקטור לא ממש נוהג כהרגלו, מה שלא מפתיע במיוחד אחרי הפרידה בסוף הפרק הקודם - הוא ישן בזמן הנחיתה, במקום לרחוש סביב קונסולת הבקרה, ואחרי שהם מביטים קצת מחוץ לטארדיס הוא אומר שהוא חוזר פנימה לנמנם. מתישהו הוא גם פונה אוטומטית לסוזן שתפתח את הדלת, ורק אז נזכר שהיא לא שם. איאן וברברה דואגים לו, ואפשר להבין למה. בכל אופן, בינתיים הם חוקרים קצת את המערה, ומוצאים את הפתח, שממנו אפשר לראות את שברי החללית שהתרסקה (ויש עליה דגל בריטי, שמשמח אותם מאוד), וגם כמה בתים מקומיים. בעודם מתלבטים אם לרדת לשם ולבדוק אם יש ניצולים שצריכים עזרה, או שמא לחזור לדוקטור, פתאום מופיע לפניהם הקוקוויליון, שנראה כמו איש עם מסכה מוזרה וכפפות, אבל מילא, כך נראות רוב המפלצות בעונות המוקדמות, פחות או יותר. הוא דוחף את ברברה מהצוק, אבל היא בסדר, אל תדאגו. איאן נכלא במערה עם הדוקטור, אבל גם הוא בסדר, ובסוף כולם ייפגשו אצל ויקי. ואם כבר מדברים על ויקי, הקומפניון חדשה (מורין או'בריאן, שמסתבר בדיעבד שהיא די התחרטה על כך שלקחה את התפקיד בדוקטור הו, וגם שהתפקיד האחרון שלה נכון לעתה היה ב-2003 בסדרה בשם Doctors, מה שדי שעשע אותי)  אם אתם חושבים שהיא לא נראית כמו משהו מיוחד, אתם צודקים; אני בקושי זוכרת אותה, למרות שהדמות שלה תהיה בסביבה עד תחילת העונה השלישית. אבל הדוקטור נקשר אליה מהר מאוד, מסיבות ברורות, וגם היא נקשרת אליו.

עוד משהו שהדוקטור עושה מהר מאוד זה להבין שמשהו פה מסריח. הוא כבר היה בכוכב הלכת הזה פעם, וההתנהגות של הקוקוויליון לא מסתדרת לו עם התנהגות האוכלוסייה המקומית בעבר, הוא  זוכר שהם היו נאורים וידידותיים. הוא נכנס לחדר של בנט על אף מחאותיו, ומגלה שהחדר ריק והמחאות סתם מנוגנות מטייפ - ואז מוצא דלת סתרים ברצפה ונכנס אליה, ובסוף אנחנו מגלים שאכן, בנט היה מאחורי כל הבלגן. הוא רצח מישהו על הספינה ועצרו אותו, אבל היא התרסקה לפני שהספיקו לדווח לכדור הארץ על הפשע שלו, אז הוא החליט להיפטר משאר אנשי הצוות, ולהאשים את תושבי דיידו ברצח - כשהתושבים הזמינו את כל ניצולי ההתרסקות לאסיפה, זו הייתה הזדמנות מושלמת עבורו, הוא ארגן מטען נפץ מחומר מהנשקייה של הספינה וכולם התפוצצו. את ויקי שלא ידעה על המעצר שלו, ולא הלכה לאסיפה כי הייתה חולה, הוא החליט להשאיר בחיים כדי שהיא תאמת את הגרסה שלו לסיפור, והוא גם התחפש לקוקוויליון כדי שהיא תחשוב שהתושבים הם מפלצות איומות, והוא יוכל לשלוט בה פסיכולוגית. אכן, ממש לא איש נחמד. כמובן שאחרי שקיבלנו את כל המידע הזה, וממש לפני שהוא הורג את הדוקטור, מופיעים שני ילידים ששרדו את הטבח והורגים את בנט. והכול נגמר בשלום. הטארדיס ובה החבורה פלוס ויקי (שממילא אין לה יותר מה לעשות שם, כל מי שהיא מכירה מת) יוצאת לדרך. איאן והדוקטור מדברים על זה שעכשיו תושבי דיידו ששרדו את הפיצוץ קיבלו בחזרה את כוכב הלכת שלהם 'ואיכשהו לא נראה לי שהם יתנו לספינת החילוץ ההיא לנחות'..., אמירה חכמה בהתחשב בכך שבסצנה הקודמת ראו שהמקומיים ששמעו במכשיר הקשר את ספינת החילוץ  פשוט פרקו את המכשיר (אני אישית תוהה עד כמה זה חכם, אבל מילא. זה לא קו עלילה שיחזור בהמשך, כנראה שמבחינת הסדרה זה נחשב פתרון מספק.) הטארדיס עומדת להתגשם שוב, והדוקטור מביע את התקווה שאולי עכשיו הם יזכו לקצת מנוחה.

בפרק הבא: כל הדרכים מובילות לרומא.


למעבר לכתבות הקודמות:
* דוקטור הו, יומן צפייה, חלק א'
דוקטור הו, יומן צפייה, חלק ב' 

* דוקטור הו, יומן צפייה, חלק ג'


תגובות (10)