ארכיון המסך המפוצל > 2012

נהדרים במצעד

מירב מדרגת את עשרת הקטעים הטובים ביותר של "ארץ נהדרת" בעונה שהייתה.

מאת: מירב
פורסם בתאריך: 12/06/2012

העונה התשיעית של ארץ נהדרת הסתיימה, ואף על פי שהיא לא התאפיינה במטבעות לשון מוצלחים או בדמויות קאלט חדשות, בכל זאת היו כמה הברקות פה ושם. לטובת מי שלא ראה ותוהה מה הוא פספס וגם לטובת מי שראה ורצה לעשות קצת סדר - קיבצתי עשרה מהמערכונים הכי מוצלחים של העונה, מהמצחיק-אבל-מיותר עד להברקה אמיתית.

לא עשיתי את זה בעונות קודמות אבל אם רוצים לערוך השוואה כלשהי, יש לי תחושה שמדד הרפרנסים לריאליטי סביר יחסית, ומצד שני, בעונה הזו ישנו מחסור בולט במערכונים מתמשכים שיישארו עמנו. למעשה, מערכוני "תגלית" והאיראנים הם הנקודות החלשות של העונה.


אז מה כן? לצחוק על שלי, מופז ולבני זה תמיד טוב, והחיקויים נעשו היטב, גם אם גירדו תוכן רק בקושי. סרטוני התשדירים השונים היו מוצלחים למדי ואציג שניים מהטובים שבהם. בין לבין הצליחו כמה טיפולים מפתיעים בנושאים אקטואליים לרענן ולהצחיק, ובעיקר הוכיחו שהפורמט עצמו הוא שזקוק לריענון יותר מכל. ללא כוונה, ברשימת המערכונים קיים ייצוג מכובד למשתתפים החדשים והיא מעידה שהם עמדו בציפיות.  השתדלתי לאזן בין מערכוני בידור לאקטואליה ולהביא דוגמאות מוצלחות של הדמויות הבולטות של העונה, אבל בעיקר השתדלתי שיהיה לכם מצחיק. אגב, באתר של התכנית הציעו לגולשים לבחור את חמשת המערכונים האהובים עליהם מהעונה. לא ראיתי מה נבחר, אבל יהיה מעניין להשוות. אתם מוזמנים להגיב ולהציע מערכונים אחרים.

תיהנו!

10 – למי קראת סלב?

אני לא חסידה של ריאליטי או של מערכונים עליו, אבל זה היה פאנל אולפן מוצלח בהרבה מהדיונים עם חלי וביבי. העובדה שהוכנסה כאן גם מידה ראויה של סאטירה לליהוק ה"כוכבי" ושזה הצחיק אותי גם בלי לצפות בתכניות עצמן - מצדיקה את כניסת המערכון לרשימה הזאת.

* ועוד משהו, זה רק אני או שהעובדה שמדובר בתכניות של רשת וערוץ 10 הקלה על העקיצות?

 

9 - פריימריז בקדימה
איזה כיף שמופז חזר לעניינים - לא בגלל אידיאולוגיה, כמו בזכות חיקוי מענג ומצוין של מריאנו ושיקוף של הפוליטיקה ההזויה משהו של השנה האחרונה. המערכון הזה הצליח להעביר בצורה יפה את תחושת הפיהוק שהפריימריז שידרו בקרב בינו לבין ציפי לבני, אך הפעם בלי לפהק על הספה בבית 

* ועוד משהו, בלי שום קשר לנושא, שימו לב לדיאלוג הפנימי הקטן בין קיציס לפרידמן. 


8- סברי מרנן, או משפחה לא מודרנית
עוד מערכון טלוויזיה, אבל הפעם עם אמירה. מבחר מגיבורי הטלוויזיה של החורף קובצו למפגן משעשע של סאבטקסט על עדתיות בשנות האלפיים (כן או לא) ולחיקוי כפול ומדויק של פיניש. אפילו מלחמת האוכל במקום פאנץ' הייתה נסלחת, אם מישהו בהפקה היה מפנים את הביקורת וחוסך לנו עונה שנייה של סברי מרנן.

* ועוד משהו, שימו לב לקריינות המצוינת של קיציס ברקע.


7- העניין הזה עם איראן בקיץ

מה אנחנו יודעים בעצם על איראן והפצצה? דיווחים היסטריים בעיתונים, התנצחויות של פוליטיקאים וביטחוניסטים והבטחות שבשנה הבאה לאיראן תהיה פצצה. מכל ההתייחסויות לאיראן בתכנית, זו הכי כנה: מבחינת רוב הישראלים יש את הדבר הזה עם איראן בקיץ, ואם אפשר לסדר שהוא לא יתנגש לנו בחופשה ביוון, נודה לכם.

* ועוד משהו, מיכל ומיכלי מקדימות את זמנן, וגם כאן הן עולות על העצבים.

 

6- שלמה ארצי בדואט ישראלי למהדרין

זו הפעם הראשונה שמערכון חותר באופן מובהק נגד המיינסטרים, שבמקרה הזה קידם בהיסטריה את השיר החדש של ארצי ואיינשטיין. אם ב"מצב האומה" בחרו לצחוק על היעלמותו של איינשטיין, כאן דווקא הישראליות המאולצת לעיתים של ארצי עמדה במרכזו של מערכון מוזיקלי נעים ומשעשע שהתייחס, ובצדק, לרדידות של להיטי המיינסטרים.

* ועוד משהו, זוכרים את קישקשתא גייט? וזה היה עוד לפני התינוק של במבה.

 

5- פרס וביבי שרים לשלום

רטוריקת השואה של ביבי, מצד אחד, וההתחככות של פרס בסלבס, מצד שני, הפכו את המאמצים הרציניים כביכול של ההנהגה בארץ למגוחכים. אז נכון שהדיון באולפן לא מאוד מרשים ושהיינו מוותרים על הרקדניות שהוצמדו לפרס, אבל קליפ הרימיקס בסוף היה מסוג הדברים המשעשעים והמקוריים שבהחלט חסרו בתכנית.

* ועוד משהו, פרשת הכדורים הפסיכיאטריים אולי צורמת כאן, אבל תאמינו לי שבהמשך התכנית זה רק הידרדר.

 

 

4- פורים בכור האיראני

מערכוני המדענים האיראנים היו לרוב מייגעים למדי, בשל שילוב של בדיחות צפויות וטקסטים ארוכים. עם זאת, הם אירחו שפע של כוכבים, החל משלמה בראבא וכלה בריטה, וסיפקו כמה הברקות. המערכון הזה, ששודר לקראת פורים, הציג את "יום הזיכרון לשושן ולגבורן" והיה בהחלט מוצלח, גם אם ארוך מדי.

* ועוד משהו, שימו לב,איך שפם קטן משנה את כל הפרצוף. כמעט לא זיהינו את סקעת.

 

3- טוב שיש לנו את מדינת ישראל

תשדיר סוכנות כביכול שלמרות נפילה לכמה קלישאות צפויות, היה מצחיק - ניסיונו של יהורם גאון להציל את מארק צוקרברג מגורלו הנורא בחו"ל מציג משהו מהאבסורדיות של אימוץ כוכבים יהודיים מחו"ל וההזנחה של אלה בארץ. תוסיפו לזה חיקויים מעולים של רובי ריבלין ואברום בורג ואת ההופעה הכי מוצדקת של מרים פיירברג בתכנית, וקיבלתם יופי של מערכון.  

* ועוד משהו, זרחוביץ' ובר נתן מוכיחים בכל פריים שקיבלו, שטוב שהם כאן.

 

2- יום האישה

מה משותף למרים פיירברג, גלי עטרי ומרצה למגדר? שאת שלושתן מגלמים קומיקאים גברים. חוץ מזה, יש כאן הזדמנות נדירה לטקסטים טובים שהיו בהם גם הומור, גם סאבטקסט אקטואלי וגם הפתעה מהדמויות.

* ועוד משהו, כמה קל לשכוח את ניקול ראידמן, הא?

 

1- קאר פול
אחרי שמשרד האוצר הציע לנסוע ביחד לעבודה כדי לחסוך בדלק, נוצר מערכון הקאר-פול שהוא ללא ספק המערכון המצטיין של העונה. השילוב של פאנצ'ים לא מתאמצים, ויתור על תפאורות גרנדיוזיות והעמדה??? מפתיעה - הפכו אותו, לשם שינוי, לכזה שמצליח להצחיק גם כשצופים בו שוב ושוב. המערכון שילב היטב בין אירועים אקטואליים לנושאים של בידור ותרבות, ובין חיקויים לדמויות פשוטות ומוצלחות. גם כאן זרחוביץ' ובר נתן מצטיינים, וחוץ מזה, יש כאן המיטב מחיקויי העונה: שופטי דה ווייס, יאיר לפיד והווקה פיפל, והכול קצר, קצבי וכיפי.

* ועוד משהו, מסתבר שאפשר להצחיק גם בלי אסי כהן. נגמרו התירוצים.

 

תגובות (25)